Warszawa "odmraża" wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność - poinformował w piątek stołeczny magistrat. Do mieszkańców trafi wkrótce ponad 74 tys. dokumentów przygotowanych podczas pandemii.

"Sytuacja epidemiczna jest już unormowana, dlatego podjęliśmy decyzję o wznowieniu wysyłki zaświadczeń o przekształceniu. Wcześniej nie chcieliśmy niepotrzebnie narażać naszych mieszkańców na wizytę na poczcie" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Ratusz przypomniał w komunikacie, że - w związku z pandemią koronawirusa - 1 kwietnia wysyłka dokumentów związanych z przekształceniem została wstrzymana. Zaznaczył jednak, że zaświadczenia były przez cały czas przygotowywane. "A teraz zostaną wysłane do adresatów" - podkreślił.

Reklama

Poinformował jednocześnie, że do czasu wstrzymania wysyłki do mieszkańców trafiło blisko 230 tys. zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, a w okresie ograniczeń przygotowano ponad 74 tys. dokumentów.

Miasto przypomniało również, że przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Nowy właściciel gruntu musi wnieść opłatę przekształceniową na rzecz dotychczasowego właściciela. "Opłata przekształceniowa ma być wnoszona przez okres 20 lat i co do zasady jest równa dotychczasowej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego" - zaznaczył ratusz.

Jednak, jak dodał, samorządy na podstawie uchwały rady, mogły udzielić bonifikaty od tej opłaty. "Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę, jeśli wpłacą całą kwotę jednorazowo. Stołeczni radni rozszerzyli także jej zakres również o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych" - przypomina magistrat.

Dodał przy tym, że w marcu br. właściciele lokali mieszkalnych lub budynków jednorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe otrzymali dodatkową 98- i 99-proc. bonifikatę od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r.

W stolicy jest ponad 460 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi.