statystyki

Kiedy gmina odmówi wydania zaświadczenia o przekształceniu praw do działki niezabudowanej? [PORADNIA UWŁASZCZENIOWA]

autor: Leszek Jaworski24.06.2020, 10:23; Aktualizacja: 24.06.2020, 10:23
Nie trzeba rozliczać powstałej nadpłaty i dokonywać zwrotu, gdyż opłata jednorazowa została wniesiona po 16 lipca 2019 r. To graniczna data.

Nie trzeba rozliczać powstałej nadpłaty i dokonywać zwrotu, gdyż opłata jednorazowa została wniesiona po 16 lipca 2019 r. To graniczna data.źródło: ShutterStock

 Kiedy osobie, która uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności, trzeba oddać część środków z tytułu wniesionej wcześniej opłaty przekształceniowej?  Czy na pismo z urzędu dotyczące brakującego dokumentu ws. przekształcenia można wnieść skargę do sądu administracyjnego?  Kiedy gmina odmówi wydania zaświadczenia o przekształceniu praw do działki niezabudowanej?

Beneficjent przekształcenia użytkowania wieczystego we własność 9 września 2019 r. wniósł opłatę jednorazową, przy czym zgodnie z uchwałą rady gminy skorzystał z 60-proc. bonifikaty. Na początku czerwca 2020 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie 99-proc. bonifikaty z tytułu niepełnosprawności. Orzeczenie w tej sprawie datowane jest na 30 stycznia 2020 r. Czy gmina musi mu zwrócić nadpłatę?

Nie trzeba rozliczać powstałej nadpłaty i dokonywać zwrotu, gdyż opłata jednorazowa została wniesiona po 16 lipca 2019 r. To graniczna data.

Kwestia zwrotu nadpłaty jest szczególnie istotna dla tych jednostek samorządu, które uchwałami rad maksymalne stawki bonifikaty dla osób, które szybko uiszczą pełną opłatę przekształceniową, ustaliły np. na poziomie 60 proc. Sprawa się skomplikowała, gdy ustawodawca wprowadził 99-proc. bonifikaty dla określonych grup obywateli (m.in. niepełnosprawnych) w art. 9a nowelizacji ustawy przekształceniowej z 13 maja 2019 r. Spowodowało to znaczne różnice między bonifikatami z uchwały a tymi wynikającymi z ustawy. I pytanie o zwrot nadpłaty dla tych osób, które zyskały uprawnienia do dużych, ustawowych ulg, a wcześniej skorzystały z mniejszych, gminnych.

Odpowiedź przynosi przepis przejściowy, tj. art. 28 noweli o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Wskazuje on, że graniczną datą jest 16 lipca 2019 r. (dzień wejścia w życie stosownych przepisów). W ust. 1 ustawodawca wskazał, że jeżeli przed tym dniem właściciel gruntu złoży wniosek o udzielenie bonifikaty w wysokości 99 proc. (w przypadku spełnienia przesłanek warunkujących udzielenie tej bonifikaty), to właściwy organ musi mu wydać nowe zaświadczenie w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia tego wniosku organowi. W ust. 2 rozstrzygnięta jest sprawa zwrotu nadpłaty. Wyjaśnia to Filip Syrkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki zasobami nieruchomości publicznych departamentu gospodarki nieruchomościami Ministerstwa Rozwoju. – Jeśli właściciel gruntu przed 16 lipca 2019 r. wniósł opłatę jednorazową oraz spełnia kryteria określone w art. 9a ustawy uwłaszczeniowej, organ będzie zobligowany do udzielenia mu (na jego wniosek) 99-proc. bonifikaty za cały 20-letni okres płatności oraz rozliczenia powstałej w ten sposób nadpłaty wynikającej z różnicy między opłatą dotychczas pobraną a należną – tłumaczy. Według naszego rozmówcy bez znaczenia dla treści tego uprawnienia pozostaje wówczas data uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym lub lekkim. – Warunkiem skorzystania z tej preferencji jest legitymowanie się ważnym na dzień składania wniosku orzeczeniem właściwego organu – dodaje urzędnik Ministerstwa Rozwoju.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane