Mieszkanie będzie jeszcze bardziej plus

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak13.01.2020, 08:26; Aktualizacja: 13.01.2020, 08:26
Resort rozwoju konsultuje z samorządami i branżą budowlaną znaczące rozszerzenie programu mieszkaniowego.

Resort rozwoju konsultuje z samorządami i branżą budowlaną znaczące rozszerzenie programu mieszkaniowego.źródło: ShutterStock

Resort rozwoju konsultuje z samorządami i branżą budowlaną znaczące rozszerzenie programu mieszkaniowego.

Rządowi zależy na nowym otwarciu w relacjach z władzami lokalnymi. Do samorządowców trafiły propozycje Ministerstwa Rozwoju zakładające zmiany w polityce mieszkaniowej. Rozwiązania idą w dwóch kierunkach: poszerzenia dostępności gruntów oraz wsparcia dla budownictwa na wynajem. – W Polsce 40 proc. młodych ludzi nie ma zdolności, by uzyskać kredyt mieszkaniowy, ale zarabiają na tyle stabilnie, że mogą płacić czynsz za wynajem. Chcemy poszerzyć ofertę dla nich – mówi wiceminister Robert Nowicki odpowiedzialny za budownictwo.

Rządzący wyciągają wnioski z historii „Mieszkania plus”. To filar Narodowego Programu Mieszkaniowego. Według planów rząd chce dostarczyć dostępne cenowo lokale na wynajem lub docelowo własnościowe. Do tej pory oddano do użytku jednak niespełna 900 mieszkań. Zdaniem PiS „przyczynił się do tego opór części samorządów, zwłaszcza z wielkich miast, co – jak można przypuszczać – wiązało się z wyborami samorządowymi” – czytamy w programie wyborczym . Co zatem miałoby się zmienić?

Mieszkanie za grunt. Propozycja ta zakłada, że w zamian za przekazanie gruntu deweloperowi lub spółdzielni mieszkaniowej gmina otrzyma część lokali mieszkalnych lub użytkowych. Oddanie nieruchomości deweloperowi nastąpi po przetargu, w którym wygra ten, kto zaoferuje samorządowi większy metraż. Udostępnione gminie lokale będą mogły być wynajmowane w ramach „Mieszkania plus”. Resort rozważa opcję, by poszerzyć korzystanie z dopłat do czynszów w programie „Mieszkanie na start” także w budownictwie spółdzielczym (dziś ten rządowy program kierowany jest do najemców nowych mieszkań utworzonych lub poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami). – To pomysły zmierzające w dobrą stronę, zwłaszcza mieszkanie za grunt. To słuszny kierunek, żeby zintensyfikować inwestycje i je zróżnicować – ocenia Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xyz(2020-01-13 09:57) Zgłoś naruszenie 21

    Metry w zamian za grunt? Czy w ministerstwie słyszeli kiedyś o czymś takim jak pieniądze? Nie prościej i przejrzyściej było by sprzedać grunt i zakupić za te środki mieszkania? Aby zwiększyć ofertę na rynku najmu, która doprowadziła by do spadku cen wystarczyło by zwiększyć ochronę właścicieli lokali? Państwo powinno zapewnić mieszkania tym którym teraz mieszkanie musi zapewnić prywatny właściciel, który z przesłanek ustawowych ma wstrzymaną procedurę eksmisji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie