statystyki

Deweloperzy są gotowi na współpracę przy programie Mieszkanie Plus. Oczekują jednak zmiany zasad

autor: Patrycja Otto13.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 13.01.2020, 08:01
Jak tłumaczy Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper, każdy program rządowy obwarowany jest wieloma regulacjami.

Jak tłumaczy Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper, każdy program rządowy obwarowany jest wieloma regulacjami.źródło: ShutterStock

Jedna z koncepcji obecnego rządu na program Mieszkanie Plus zakłada większe zaangażowanie w program nie tylko samorządów, ale i deweloperów. Ci ostatni jak dotąd nie byli bardzo zainteresowani.

Jak tłumaczy Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper, każdy program rządowy obwarowany jest wieloma regulacjami. Dlatego przystąpienie do niego wiąże się z koniecznością dostosowywania do dodatkowych restrykcji, których i tak sporo zapewnia już rynkowa rzeczywistość. – Niechęć wynikała także z poważnych wątpliwości związanych z kosztowymi założeniami budowlanymi, które niejednokrotnie deweloperzy są w stanie rzetelnie uzasadnić na podstawie własnego doświadczenia – dodaje.

Mariusz Rodak, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland, mówi też o problemach dewelopera z pozwoleniem na użytkowanie wykonanej inwestycji. – Należało wykazać istnienie wystarczającej infrastruktury, za którą odpowiada miasto lub gmina. Chodzi m.in. o liczbę miejsc w sąsiednich szkołach i przedszkolach, która może się zmienić w okresie od rozpoczęcia inwestycji do jej zakończenia – wylicza.

Teraz, gdy spowolnienie gospodarcze staje się faktem, podejście deweloperów ulega zmianie. Mówią jednak, że warunki przystąpienia do współpracy muszą zostać zmodyfikowane. Jest ku temu okazja. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, poprosiła deweloperów o nakreślenie sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego i przedstawienie kierunku zmian. Propozycje Polskiego Związku Firm Deweloperskich trafiły na jej stół pod koniec grudnia. DGP dotarł do dokumentu, który został sporządzony na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 200 deweloperów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie