SN: Hipoteki mają uzupełniający charakter

autor: Michał Culepa31.12.2019, 17:00
Prawu polskiemu obca jest koncepcja hipoteki jako samodzielnego źródła roszczeń

Prawu polskiemu obca jest koncepcja hipoteki jako samodzielnego źródła roszczeńźródło: ShutterStock

Jeżeli główna wierzytelność wygasa z mocy prawa, wygasnąć musi także zabezpieczająca ją hipoteka – orzekł Sąd Najwyższy.

Z początkiem 2016 r. przestała istnieć jako podmiot prawny Spółdzielnia Mieszkaniowa R. Wcześniej miała problemy finansowe związane głównie z roszczeniami zabezpieczonymi hipoteką na nieruchomościach i lokalach. Widniała w rejestrze sądowym spółdzielni, ale wpis ten nie został przeniesiony do Krajowego Rejestru Sądowego. Tymczasem zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o KRS (Dz.U. z 1997 r. nr 121, poz. 770 ze zm.) wpisy do starego rejestru sądowego obowiązywały do chwili wpisu danego podmiotu do KRS, ale nie dłużej niż do końca 2015 r. Jeżeli w tym czasie nie wpisano do KRS danego podmiotu, był on z mocy prawa uznany za wykreślony.

Tak się też stało ze spółdzielnią R., po której pozostały nieruchomości obciążone hipotekami. Miały być przejęte przez Skarb Państwa, który wraz z mieniem przejmował także odpowiedzialność za długi wykreślonych podmiotów – ale tylko pod warunkiem, że wierzyciele w ciągu roku od nabycia mienia przez państwo wytoczyli swoje roszczenia. W przeciwnym wypadku wierzytelności wygasały.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • roma(2020-01-04 15:53) Zgłoś naruszenie 10

    Nie udał się redakcji tytuł, że hipoteki mają uzupełniający charakter. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, o charakterze akcesoryjnym, wymienione w kodeksie cywilnych, chociaż regulowane oddzielną ustawą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie