statystyki

Czy ZUS może żądać zmiany wpisu w księdze wieczystej?

autor: Marcin Nagórek27.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 27.04.2019, 08:48
dokumenty, urząd, archiwum

Podsumowując, w podanym stanie faktycznym ZUS nie ma możliwości wytoczenia sprawy o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą, ale mam poważne zadłużenie składkowe. ZUS chce wpisać hipotekę na moim udziale w nieruchomości. W księdze wieczystej figuruje jednak nieaktualny wpis. Jakiś czas temu rozwiodłem się, a w księdze jest wpisana wspólność majątkowa moja i byłej małżonki. ZUS wystąpił do sądu z pozwem o uzgodnienie księgi wieczystej ze stanem prawnym. Czy ma do tego prawo?

Z okoliczności faktycznych wynika, że przedsiębiorca posiada wyrok rozwodowy, a w księdze wieczystej nieruchomości (która była objęta wspólnością małżeńską) nie uregulowano stanu prawnego. Powództwo ZUS w trybie uzgodnienia księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie wydaje się jednak rozwiązaniem dopuszczalnym. Prawna dopuszczalność takiego powództwa wynika z art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: ustawa), gdzie wskazano, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.

W podanej sytuacji tryb ten nie może być zastosowany przez ZUS z przyczyn formalnoprawnych. Nie posiada bowiem legitymacji czynnej do wniesienia powództwa, bowiem nie należy do kręgu upoważnionym osób, który wynika jednoznacznie z art. 10 ustawy.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lolo(2019-04-29 19:35) Zgłoś naruszenie 10

    Chory kraj ,nie mówiąc o tym złodziejskim zusie

    Odpowiedz
  • Alfaromeo196(2019-04-27 16:01) Zgłoś naruszenie 12

    Niestety wg. mnie ZUS ma interes prawny ponieważ jest wierzycielem. Niektóre Wydziały Ksiąg Wieczystych na podstawie wyroku rozwodowego i tytułu wykonawczego ZUS wpisują hipotekę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie