statystyki

Czy ZUS może żądać zmiany wpisu w księdze wieczystej?

autor: Marcin Nagórek27.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 27.04.2019, 08:48
dokumenty, urząd, archiwum

Podsumowując, w podanym stanie faktycznym ZUS nie ma możliwości wytoczenia sprawy o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą, ale mam poważne zadłużenie składkowe. ZUS chce wpisać hipotekę na moim udziale w nieruchomości. W księdze wieczystej figuruje jednak nieaktualny wpis. Jakiś czas temu rozwiodłem się, a w księdze jest wpisana wspólność majątkowa moja i byłej małżonki. ZUS wystąpił do sądu z pozwem o uzgodnienie księgi wieczystej ze stanem prawnym. Czy ma do tego prawo?

Z okoliczności faktycznych wynika, że przedsiębiorca posiada wyrok rozwodowy, a w księdze wieczystej nieruchomości (która była objęta wspólnością małżeńską) nie uregulowano stanu prawnego. Powództwo ZUS w trybie uzgodnienia księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie wydaje się jednak rozwiązaniem dopuszczalnym. Prawna dopuszczalność takiego powództwa wynika z art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: ustawa), gdzie wskazano, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.

W podanej sytuacji tryb ten nie może być zastosowany przez ZUS z przyczyn formalnoprawnych. Nie posiada bowiem legitymacji czynnej do wniesienia powództwa, bowiem nie należy do kręgu upoważnionym osób, który wynika jednoznacznie z art. 10 ustawy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Lolo(2019-04-29 19:35) Zgłoś naruszenie 10

    Chory kraj ,nie mówiąc o tym złodziejskim zusie

    Odpowiedz
  • Alfaromeo196(2019-04-27 16:01) Zgłoś naruszenie 12

    Niestety wg. mnie ZUS ma interes prawny ponieważ jest wierzycielem. Niektóre Wydziały Ksiąg Wieczystych na podstawie wyroku rozwodowego i tytułu wykonawczego ZUS wpisują hipotekę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie