statystyki

Rząd już wie, co należy zrobić z najmem krótkoterminowym

autor: Jakub Styczyński12.11.2019, 10:42; Aktualizacja: 12.11.2019, 10:42
najem, wynajem

Koniec z wolnoamerykanką przy udostępnianiu turystom mieszkań czy domów na krótki czas – mówi resort turystyki. Przekazał właśnie do konsultacji białą księgę, w której nie tylko wskazuje, jakie obowiązki mają osoby czy podmioty prowadzące tego typu działalność, ale również proponuje wiele zmian, które mają sprawić, że nie będzie się ona rozwijała w sposób niekontrolowany.źródło: ShutterStock

Koniec z wolnoamerykanką przy udostępnianiu turystom mieszkań czy domów na krótki czas – mówi resort turystyki. Przekazał właśnie do konsultacji białą księgę, w której nie tylko wskazuje, jakie obowiązki mają osoby czy podmioty prowadzące tego typu działalność, ale również proponuje wiele zmian, które mają sprawić, że nie będzie się ona rozwijała w sposób niekontrolowany.

I tak zaskakującą wiadomością dla właścicieli obiektów wynajmowanych na doby może być stanowisko resortu, że każdy z nich już w myśl obecnych regulacji powinien wpisać swój lokal do ewidencji prowadzonej przez władze lokalne. A to dlatego, że taka działalność – niezależnie od tego, w jakiej skali jest prowadzona – spełnia definicję usług hotelarskich. Mało tego, jeżeli tylko przychody wynajmującego z udostępniania lokali w którymkolwiek miesiącu przekraczają połowę minimalnego wynagrodzenia, to trzeba też zarejestrować działalność gospodarczą. Ponadto konieczne jest przestrzeganie minimalnych wymagań co do wyposażenia oraz wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych, a także innych określonych odrębnymi przepisami. MSiT jest jednak świadome, iż dla wielu osób fizycznych działających w małej skali konieczność założenia działalności gospodarczej spowodowałaby brak opłacalności. Dlatego też rozważa wprowadzenie przepisu wyłączającego wynajmujących sporadycznie z takiego obowiązku. Wśród innych propozycji zmian w przepisach są m.in. powołanie centralnej ewidencji takich obiektów, która umożliwiłaby skuteczny nadzór.

Jednocześnie rozważane jest zaostrzenie sankcji za prowadzenie nielegalnej działalności wynajmu krótkoterminowego oraz za wprowadzanie w błąd klientów (np. przez bezprawne wykorzystywanie nazwy „hotel” lub „motel”). Wśród sankcji, oprócz kary grzywny oraz kar ograniczenia wolności, znalazłaby się również możliwość pozbawienia wolności do lat trzech i administracyjne kary pieniężne sięgające 25 tys. zł. Przy okazji resort przypomniał urzędnikom, że już dziś powinni przeprowadzać kontrole lokali wynajmowanych krótkoterminowo. Obecnie samorządowcy uchylają się od tego obowiązku.

Marlena Kosiura z portalu InwestycjewKurortach.pl uważa, że dokument – pomimo wielu wad – może istotnie przyczynić się do uporządkowania krótkoterminowego najmu, który zdobywa popularność dzięki portalom takim jak Airbnb czy Booking. Zdaniem ekspertki na plany resortu nie powinna mieć wpływu zmiana szefa resortu.

Obowiązkowa rejestracja wynajmowanych mieszkań, doprecyzowanie przepisów uznających taką działalność za hotelarską, powołanie centralnej ewidencji – to tylko część pomysłów resortu turystyki na regulację tego rynku. Planowane jest też podwyższenie kar za nielegalną działalność.

Te i inne propozycje Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT) zawarło w „Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce”. Dokument, który przekazano już do konsultacji przedstawicielom branży hotelarskiej oraz samorządowcom, zawiera m.in. propozycje zmian prawnych regulujących wynajem krótkotrwały pokoi, mieszkań, apartamentów – i to zarówno tego prowadzonego przez przedsiębiorców, jak i przez osoby prywatne korzystające z portali typu Airbnb czy Booking.com okazjonalnie. Ma stanowić fundament do dyskusji na ten temat. Ale równocześnie – co bardzo istotne – wyraźnie wskazuje obecne obowiązki takich osób. Resort jest zdania, że już dziś właściciele mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo powinni m.in.: zgłosić swoją działalność jako hotelarską, spełniać określone standardy, a po przekroczeniu pewnego progu dochodów – zarejestrować działalność gospodarczą.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Lola(2019-11-21 15:22) Zgłoś naruszenie 67

  ZNÓW URZEDNICZY PASOZYT PANSTWOWY SZUKA KASY POD ŁÓŻKIEM. NIECH URZĘDNICY SAMI ZAINWESTUJĄ SWOJA KASE W LOKALE ,MIESZKANIA DOMY I JE WYNAJMUJA A NIE LICZA JUŻ PRYWATNA KASE .TAK DZIALA MAFIA ZE ZBIERA HARACZ OD WSZYSTKIEGO I ZASTRASZA!!!.PRZECIEŻ CI LUDZIE DORABIAJA SOBIE DO ŻYCIA BO PŁACA JUŻ W TYM PAŃSTWIE PODATKI OD PODATKÓW! !!A ZA CO ZAPŁACĄ CORAZ TO DROZSZY PODATEK OD NIERUCHOMOSCI????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Karol Młot(2020-05-20 19:02) Zgłoś naruszenie 31

  Teraz w czasie panującej zarazy, gdy turystyka całkowicie siadła, w tym wynajem, wysuwane są takie postulaty. O zgrozo! Takie postulaty mogą tylko wysuwać tzw. pasożyty (nie dostarczające dochodu ani podatków) czyli wszelkiej maści urzędasy samorządowi czy państwowi, którzy wg zasady czy się leży czy się siedzi 10 tys. się należy. Tylko taki człowiek z tak pokraczną mentalnością, w zasadzie nieroba, który każdego 1 miesiąca nie martwi się czy będzie miał na opłacenie czynszu, bo odpowiednia pensyjka skapnie na jego konto, może wysuwać takie postulaty bo jest odrealniony od twardej rzeczywistości. W obecnych czasach dzisiejsza biurokracja całkowicie weszła w rolę dawniejszej kasty próżniaczej jakim była arystokracja (w szczególności w XVIII w.). Ale może ich spotkać ten sam los co w II połowie XVIII w. arystokrację francuską.

  Odpowiedz
 • jkl(2020-05-11 15:16) Zgłoś naruszenie 20

  Do Maroooo: Tak, w znacznej części twoje zarzuty sa źle zaadresowane. 1. osoby prywatne wynajmujące mieszkania prze portale sprzątają same. Ty wynajmujesz ekipy sprzątajace? Ale przecież sam możesz sprzątac. Osobiście! Nie możesz? A... to musisz podnając - czyli działalanoś, o której cenę zxmniejszysz podstawę do opodatkowania. 2. Kupujesz coś do tych mieszkań? Remontujesz? Odliczasz VAT? Oni tego nie robią. Nawet nie mogliby na działalnosci tego zrobić, o ile nie byliby płatnikami VATu. A na VAT to trzeba mieć DUŻE obroty, prawda? Nie takie po 2500 minus prowizja Airbnb miesięcznie, Tak czy nie? 3. To warunki na rynku w długiej perspektywie są znacząco korzystniejsze dla takich osób, czy dla firm? 4. I na koniec - a co z firmami dysponującymi lokalami na wynajem. Co o nich tak cicho? Ktoś kontroluje to? Przeciez oni nie prowadzą usług hotelarskich, tak samo jak osoby prywatne.

  Odpowiedz
 • Jacek(2020-05-24 18:31) Zgłoś naruszenie 02

  Bardzo dobrze że Polska w reszcie podejmuje działania jakie zachodnie państwa już dawno uchwalili. Lokalu mieszkalne są do mieszkania a nie do robienia imprez, hotelu i burdelu wszystkim do około.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie