statystyki

Obrót nieruchomościami rolnymi nadal trudny albo wręcz niemożliwy [OPINIA]

autor: Lucyna Dygas, Kamil Wielgus30.07.2019, 09:30; Aktualizacja: 30.07.2019, 09:30
Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.źródło: ShutterStock

Minęło już kilka lat od wprowadzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Ustawa z 30 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) miała jedynie limitować obrót ziemią rolną, ale de facto sparaliżowała go.

Od dawna czekano na nowelizację i złagodzenie przepisów, np. na zwiększenie normy powierzchniowej nieruchomości rolnych wyłączonych spod działania ustawy z 0,3 ha do 1 ha.

2 6 kwietnia 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.), a zmiany weszły w życie 28 czerwca br. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080). Nie wzbudziły wielkiego zainteresowania, mimo że oczekiwana odwilż w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi nie przyszła. Autorzy nowelizacji w uzasadnieniu przekonują, że wprowadzone kilka lat temu ograniczenia nie zamroziły obrotu nieruchomościami. Dodają, że funkcjonuje on sprawnie, głównie między rolnikami indywidualnymi. Ale była to jedyna grupa zwolniona z limitu obrotu.

Brak konsekwencji

C zytając wnikliwie nowelizację, można się przekonać, że nie wprowadza zbyt wielu zmian. Niestety w trakcie prac legislacyjnych odrzucono propozycję uwolnienia obrotu nieruchomościami rolnymi leżącymi w granicach miast, poza nielicznymi wyjątkami. Za to, zapewne w sposób niezamierzony, zmiany spowodowały, że spółki dokonujące transakcji fuzji, przejęć i przekształceń mogą utracić swoje nieruchomości rolne, jeśli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) skorzysta z prawa do ich nabycia.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ad(2019-07-30 12:50) Zgłoś naruszenie 30

    Zlodzieje pokradli ziemie, dzialki budowlane,lasy wspolnote gminna, Stworzyli REDO zmnieli razace uwlaszczenie na uzytkowanie wieczyste a teraz na wlasnosc. Niech spadkobiercy probuja wyprostowac te przekrety gdzie uczesniczyla lokalna wladza i sady .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie