Maleją szanse na zmianę prawa budowlanego w tej kadencji

autor: Julita Żylińska16.07.2019, 06:40; Aktualizacja: 16.07.2019, 06:47
Wszystko wskazuje na to, że rząd nie rozpatrzy dziś nowelizacji prawa budowlanego.

Wszystko wskazuje na to, że rząd nie rozpatrzy dziś nowelizacji prawa budowlanego.źródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że rząd nie rozpatrzy dziś nowelizacji prawa budowlanego. Projektu nie ma w zamieszczonym w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów (RM), a Centrum Informacyjne Rządu poinformowało DGP, że „planowany jest do rozpatrzenia na posiedzeniu Stałego Komitetu RM 18 lipca 2019 r.”. Lipcowe posiedzenie Sejmu zaczyna się jednak 17 lipca, a kolejne zaplanowano dopiero na wrzesień i ma ono być ostatnim w tej kadencji.

Nawet jeśli więc rząd przyjmie projekt za tydzień, to żeby przed wyborami zatwierdziły go Sejm i Senat, musiałby zostać przeprocedowany podczas jednej sesji parlamentu. Teoretycznie jest to możliwe, ale planowane przepisy raczej nie mają priorytetu politycznego. Tymczasem jeszcze pod koniec czerwca w rozmowie z DGP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wyrażał nadzieję, że prace potoczą się szybko. „Taka jest nasza intencja, żeby tę kadencję zakończyć nowelizacją prawa budowlanego” – mówił (DGP 121/2019).

Zmiany miały przyspieszyć proces budowlany i uprościć niektóre procedury dla inwestorów. Projekt przewiduje m.in. przeniesienie obowiązku dostarczania projektu technicznego z etapu pozwolenia na budowę na etap zgłoszenia zakończenia robót. Wskazuje też obiekty, które wymagają pozwolenia na budowę, a które tylko zgłoszenia (m.in. przydomowe tarasy, paczkomaty i automaty). Ponadto w przypadku domów jednorodzinnych niepotrzebne już będzie zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych do organu nadzoru budowlanego. Zaproponowano też zmniejszenie zakresu dokumentów wymaganych do zgłoszenia zakończenia robót.

Resort inwestycji i rozwoju zaproponował też uproszczony tryb legalizacji starych samowoli budowlanych (powyżej 20 lat) oraz 5-letni termin, po którym nie można już wzruszyć decyzji o pozwoleniu na budowę i użytkowanie.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Autor(2019-07-16 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze, że nie wejdzie przepisy są nieprzemyślane i mogą powodować perturbacje a nawet w skrajnych przypadkach katastrofy budowlane.

    Odpowiedz
  • zzz(2019-07-16 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    polskie prawo jest cale nieprzemyslane,a to z ostatnich lat nadaje sie wylacznie na smietnik

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie