Obrót ziemią rolną nieco łatwiejszy

autor: Julita Żylińska26.06.2019, 07:51; Aktualizacja: 26.06.2019, 07:52
Od dziś osoby, które nie są rolnikami, mogą swobodnie nabywać działki rolne o powierzchni do 1 ha, także te położone w mieście. Wchodzi bowiem w życie uchwalona w kwietniu nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080).

Od dziś osoby, które nie są rolnikami, mogą swobodnie nabywać działki rolne o powierzchni do 1 ha, także te położone w mieście. Wchodzi bowiem w życie uchwalona w kwietniu nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080).źródło: ShutterStock

Od dziś osoby, które nie są rolnikami, mogą swobodnie nabywać działki rolne o powierzchni do 1 ha, także te położone w mieście. Wchodzi bowiem w życie uchwalona w kwietniu nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080).

Zakres swobodnego obrotu ziemią rolną rozszerzył się więc z 0,3 ha do 1 ha. Ponadto nowela z 10 do 5 lat skraca okres, w którym nabywca gruntów rolnych (powyżej 1 ha) musi prowadzić gospodarstwo. Oznacza to, że po 5 latach będzie mógł m.in. sprzedać działkę. Ponadto w przypadku rolników potwierdzeniem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego będzie pisemne oświadczenie, którego już nie będzie musiał poświadczać wójt czy burmistrz.

Spod obostrzeń ustawy są wyłączone też grunty pod stawami rybnymi, które stanowią co najmniej 70 proc. powierzchni działki, i nabyte z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ogródki przydomowe. Ponadto nie ma ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenach wiejskich na cele nierolne można nabyć tylko jedną działkę. Nowelizacja umożliwi też uczelniom wnioskowanie o nabycie działki rolnej większej niż 1 ha, jeśli ziemia ta będzie im niezbędna do realizacji celów dydaktycznych, prac naukowych i rozwojowych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Mieszko(2019-06-26 10:01) Zgłoś naruszenie 416

  brawa dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ! ustawa przyjęta w 2016 r., była "odziedziczona" po PO. Po dwóch latach okazało się, ze są wady, to się modyfikuje. A co robili komuniści z Platformy Obywatelskiej ? Np. zakazali rolnikom sprzedawać produktów z własnych gospodarstw na placach, lub bezpośrednio konsumentom. I znów PiS zlikwidował te komunistyczne przepisy. Jeszcze tylko rozliczymy notariuszy (wylot z zawodu) za oszustwa na egzaminach notarialnych - Kraków 2018 i będzie pięknie...:)))

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Rysio(2019-06-26 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  Co z dzialkami rolnymi mniejszymi niz 1ha, nabytymi warunkowo przed nowelizacja ustawy? Wypadaja spod ustawy czy trzeba uprawiac 5 lat?

  Odpowiedz
 • pos(2019-06-27 13:08) Zgłoś naruszenie 20

  A jeśli działka rolna (Ps) ma 1,08 ha na terenie miasta to już nie można kupić!

  Odpowiedz
 • mci(2019-06-28 08:16) Zgłoś naruszenie 10

  dwa pytania. "kto kupi ponad 1ha będzie musiał...". jak ma kupić ponad 1ha skoro ustawa mówi że można kupić do 1ha max ? drugi temat: jeżeli kupię 4 odrębne działki np. po 30ar to będzie ponad 1ha czy nie będzie ? jak mam liczyć ? razem czy każdą osobno ? może ktoś już przewertował ten temat.

  Odpowiedz
 • rencista(2019-07-01 09:02) Zgłoś naruszenie 30

  Nie ma wolnego rynku na działki od 0,30ha do 1ha. Jest pierwokup kowr, bez prawa wycofania się z umowy. Kowr może w świetle prawa ograbić właściciela działki rolnej płacąc niższą cenę niż w umowie. Komuna trwa. Zagłosowali w sejmie za taką bandycką ustawą pis, psl. PO i nowoczesna byli przeciw, kukiz wstrzymał się od głosu. Miał być wolny rynek na działki do 1ha. Proszę przeczytać ustawę i nie wypisywać nieprawdy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie