Umowy dzierżawy nie da się wypowiedzieć wstecz

autor: Leszek Jaworski16.03.2019, 13:30
Uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy dzierżawca wiedział o wadach

Uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy dzierżawca wiedział o wadachźródło: ShutterStock

Wydzierżawiłem od spółki teren. Na nim miałem zrealizować inwestycję, tj. budowę obiektów budowlanych przeznaczonych na działalność usługową, logistyczną etc. Negocjacje trwały prawie dwa lata. W trakcie umowy okazało się, że z obszaru sąsiedniej nieruchomości następowały wycieki szkodliwych substancji. Ponadto część terenu znajdowała się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią. Te okoliczności uniemożliwiły mi prowadzenie inwestycji. Popadłem w kłopoty finansowe i nie płaciłem czynszu. Wypowiedziałem umowę. Wydzierżawiająca uważa, że nie mogę tego zrobić z dnia na dzień. Czy muszę płacić zaległy czynsz?

Wypowiedzenie umowy dzierżawy powoduje rozwiązanie umowy ze skutkiem na przyszłość (ex nunc). Wypowiedzenie nie ma więc wpływu na okres przed dokonaniem tej czynności. Powoduje rozwiązanie umowy. Nie rodzi więc skutku od początku nawiązania stosunku prawnego (ex tunc), tak jak np. odstąpienie od umowy, które powoduje, że strony muszą zwrócić wzajemne świadczenia (art. 494 k.c.). Przedsiębiorca musi więc zapłacić czynsz dzierżawny za okres przed wypowiedzeniem umowy. Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli czas trwania dzierżawy nie jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów z niej wynikających, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych (te określone są w art. 673 par. 2 k.c.).

Ewentualne wady umowy nie zmieniają tej oceny. Stosowanie do treści art. 664 par. 2 k.c. (stosowanym odpowiednio do umowy dzierżawy na mocy art. 694 k.c.) wypowiedzenie umowy dzierżawy bez zachowania terminu wypowiedzenia przysługuje dzierżawcy, gdy:


Pozostało jeszcze 32% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Gmr(2019-03-18 14:07) Zgłoś naruszenie 10

    Sposób jest prosty tylko pszczół szkoda ;)

    Odpowiedz
  • wydzierżawiający(2019-03-17 10:31) Zgłoś naruszenie 60

    Wydzierżawiłem ustnie grunt pod pasiekę pszczół,pszczelarzowi-jego danych osobowych nie znam .Dwa razy wypowiadałem ustnie pszczelarzowi jak był przy pasiece- opuszczenie terenu,ponieważ pszczoły atakują mi dzieci.Ten nie chce opuścić gruntu.A umowy pisanej nie mam.Co robić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie