Na potrzeby Mieszkania plus chcemy zaangażować kapitał prywatny - powiedział w czwartek w trakcie Forum Dialogu Mieszkaniowego koordynator Rady Mieszkalnictwa przy prezesie Rady Ministrów, prezes zarządu BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Zauważył, że na rachunkach Polaków jest prawie bilion złotych.

"Nawet drobna cześć tych pieniędzy może pomóc w budowie mieszkań" - mówił. Dodał, że Polakom zostaną zaproponowane specjalne formy inwestowania, m.in. REIT-y. Real Estate Investments Trusts to specjalne spółki i fundusze inwestujące na rynku nieruchomości, które czerpią dochody z wynajmu nieruchomości i przekazują większość zysków akcjonariuszom w postaci dywidend.

W Warszawie na PGE Narodowym trwa Forum Dialogu Mieszkaniowego. Ma ono zainicjować ogólnopolską debatę na temat rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce.

W trakcie spotkania powołane zostanie pięć grup eksperckich. Fachowcy mają doradzać m.in. przy dostosowaniu rynku mieszkaniowego do potrzeb różnych grup społecznych, zwiększeniu na rynku mieszkaniowym udziału lokali na wynajem, odblokowaniu potencjału gruntów rolnych i poprzemysłowych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego czy aktywizacji nowych rozwiązań w budownictwie (m.in. upowszechnieniu systemu modułowego).

Reklama

Eksperci mają rekomendować Radzie Mieszkalnictwa rozwiązania, które mogłyby zostać wprowadzone w życie.

Organizatorami Forum Dialogu Mieszkaniowego są Bank Gospodarstwa Krajowego oraz BGK Nieruchomości, we współpracy z Radą Mieszkalnictwa, działającą przy Prezesie Rady Ministrów.