statystyki

Najemcę obowiązują określone procedury, nawet gdy kapie mu na głowę

autor: Leszek Jaworski01.06.2018, 16:00
Jeśli najemca przeprowadził naprawy bez wyznaczenia wynajmującemu terminu do ich wykonania, to jego działanie jest prowadzeniem cudzej sprawy bez zlecenia.

Jeśli najemca przeprowadził naprawy bez wyznaczenia wynajmującemu terminu do ich wykonania, to jego działanie jest prowadzeniem cudzej sprawy bez zlecenia.źródło: ShutterStock

Wynajmuję lokal użytkowy, w którym prowadzę restaurację. Od kilku miesięcy po każdej ulewie pomieszczenia gastronomiczne są zalewane. Powodem jest nieszczelny dach. Wielokrotnie o tym powiadamiałam właściciela obiektu, ale nie przeprowadził on niezbędnych napraw. W związku z tym zleciłam na własny koszt dokonanie jego remontu. Czy mogę wstrzymać się z uiszczaniem czynszu?

Nie, gdyż stosownie do brzmienia art. 659 par. kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) uiszczanie czynszu najmu jest obowiązkiem najemcy. Od obowiązku powyższego nie zwalnia go jednocześnie fakt, iż przedmiot najmu dotknięty jest wadami. Jak stanowi bowiem art. 664 par. 1 k.c., jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może jedynie żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.

Jak wskazuje się przy tym w orzecznictwie, art. 664 par. 1 k.c. nie daje najemcy uprawnienia do powstrzymania się z zapłatą czynszu, a jedynie stwarza możliwość domagania się obniżenia czynszu stosownie do zmniejszonego w danym okresie użytku z przedmiotu najmu. Tak stwierdzono m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2011 r. (sygn. akt II CSK 29/11) czy wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 25 lutego 2013 r. (sygn. akt I ACA 868/12). Do powstania skutku prawnego w postaci obniżenia czynszu, o ile są spełnione przesłanki określone w art. 664 par. 1 k.c., może dojść tylko wtedy, gdy najemca złoży wynajmującemu odpowiednie oświadczenie, z którego wynika korzystanie z uprawnienia przyznanego tym przepisem (wyrok SN z 12 czerwca 2013 r., sygn. akt II CSK 610/12).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie