statystyki

RPO: Potrzebna reakcja na wywłaszczenia

autor: Piotr Szymaniak14.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 14.05.2018, 08:40
Ustawa może naruszać ustawę zasadniczą w wielu punktach.

Ustawa może naruszać ustawę zasadniczą w wielu punktach.źródło: ShutterStock

Gros przepisów ustawy o Funduszu Wczasów Pracowniczych jest niezgodnych z konstytucją i może prowadzić do wywłaszczenia właścicieli setek nieruchomości – twierdzi Adam Bodnar.

Ustawa o uprawnieniach do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1824) została przyjęta na jednym z ostatnich posiedzeń Sejmu poprzedniej kadencji – 11 września 2015. Jako że projekt był wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, notabene sprzed 17 lat, zyskał poparcie wszystkich klubów parlamentarnych.

W największym skrócie: TK w wyroku z 3 czerwca 1998 r. (sygn. akt K 34/97) słusznie skądinąd stwierdził, że przepisy pozwalające się uwłaszczyć na państwowym mieniu FWP Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych są niezgodne z konstytucją. Prawo do ośrodków wypoczynkowych wchodzących w skład FWP powinny mieć również inne reprezentatywne organizacje związkowe. Ustawa z 2015 r. przyznaje je oprócz OPZZ także NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych, które z mocy prawa miały nabyć na współwłasność łączną udziały w spółce FWP sp. z o.o.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie