We Wrocławiu, na gruntach Polskiego Holdingu Nieruchomości może powstać ok. 2 tys. mieszkań - powiedział PAP wiceprezes PHN Zbigniew Kulewicz. Mieszkania planowane są na osiedlu Psie Pole. Kolejne inwestycje w ramach Mieszkania plus na gruntach PHN planowane są w Łodzi i Warszawie.

"Rozmawiamy teraz z BGK Nieruchomości, prowadzimy mocno zaawansowane rozmowy na temat wykorzystania naszych nieruchomości pod budowę Mieszkania plus. Trzy nasze nieruchomości wchodzą w grę: to działki we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie" - powiedział wiceprezes, członek zarządu ds. zarządzania aktywami nieruchomościowymi PHN Zbigniew Kulewicz.

Jak dodał, "największy potencjał ma działka we Wrocławiu. Planowane jest tam ok. 2 tys. mieszkań". Działka jest w okolicach wrocławskiej dzielnicy Psie Pole.

Jak powiedział Kulewicz, "rozmowy prowadzone są także w sprawie nieruchomości w Łodzi i w stolicy". "W Warszawie, w dzielnicy Lewandów, może powstać docelowo ok. 500 mieszkań" - powiedział.

W Łodzi, na działce w dzielnicy Retkinia, planowane jest od 250 do 300 mieszkań.

Mieszkania finansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie plus. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu.

Pierwsze mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie plus będą oddawane od 24 kwietnia 2018 roku. Samorząd jarociński przydzielił mieszkania już w grudniu ubr. Przyszli lokatorzy otrzymali wtedy decyzję o przyznaniu mieszkania wraz z dokładnym adresem.

Inwestycja w Jarocinie jest realizowana w trzech miejscach - w mieście przy ulicach Siedlemińskiej i Leszczyce oraz w Siedleminie. Łącznie w tej inwestycji powstaje 258 mieszkań. Całkowity czynsz za mieszkanie na terenie Jarocina wyniesie 12 zł za m. kw., a na osiedlu poza Jarocinem (w Siedleminie) będzie o złotówkę niższy i wyniesie 11 zł za m. kw. Wybudowane mieszkania mają powierzchnie 35,6 oraz 55,1 m.kw.

Lokalne władze przyznały mieszkania w pierwszej kolejności rodzinom z dziećmi w wieku do 15 lat (które nie miały tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego). Wśród kryteriów znalazło się także minimum dochodowe - 3 tys. zł brutto na rodzinę w przypadku mieszkania 55 m kw. oraz 2 tys. zł brutto dla chętnych na lokal 35 m kw.

Budowy w ramach Mieszkania plus trwają także m.in. w Białej Podlaskiej, Kępnie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.