statystyki

Specustawa mieszkaniowa do poprawki

autor: Emilia Świętochowska16.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:41
Autorzy projektu zapowiadają także wzmocnienie udziału strony społecznej w procesie wydawania zgody na lokalizację inwestycji, ale na razie nie podają konkretnych propozycji rozwiązań.

Autorzy projektu zapowiadają także wzmocnienie udziału strony społecznej w procesie wydawania zgody na lokalizację inwestycji, ale na razie nie podają konkretnych propozycji rozwiązań.źródło: ShutterStock

Rada gminy będzie mogła narzucić bardziej rygorystyczne standardy lokalizacji osiedli mieszkaniowych, niż wynika to z przepisów. – Będzie też zróżnicowanie standardów w zależności od wielkości miejscowości – zapowiada resort rozwoju i inwestycji. To tylko niektóre zmiany, jakie planuje wprowadzić w swoim projekcie specustawy mieszkaniowej po pierwszym etapie konsultacji publicznych. Dziś zajmie się nim Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Propozycja wprowadzenia sztywnych standardów przestrzennych dla nowych inwestycji mieszkaniowych została głośno oprotestowana przez środowisko urbanistów i planistów. Zdaniem wielu nie da się określić uniwersalnych norm odległości osiedli od drogi publicznej, szkoły czy przystanków, które pasowałyby do każdego rodzaju obszaru zabudowy.

Wątpliwości ekspertów od zagospodarowania przestrzennego budzą też nieprecyzyjne przepisy dotyczące konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, który inwestor będzie musiał przeprowadzić. W odpowiedzi ministerstwo zapewnia, że bierze pod uwagę m.in. wprowadzenie obowiązku dołączenia takiej koncepcji na etapie składania wniosku o zgodę na lokalizację osiedli przez dewelopera oraz udziału przedstawiciela gminy w zespole oceniającym oferty konkursowe.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie