Murowane podwyżki dla tynkarzy

autor: Marek Chądzyński26.03.2018, 07:43; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:51
Jest niebezpieczeństwo, że z powodu rosnących cen część inwestycji prywatnych zostanie wstrzymana i odłożona w czasie

Jest niebezpieczeństwo, że z powodu rosnących cen część inwestycji prywatnych zostanie wstrzymana i odłożona w czasieźródło: ShutterStock

Konkurowanie o pracownika i drożejące materiały windują ceny niektórych usług budowlanych.

Mamy pierwsze przypadki przenoszenia podwyżek płac na ceny. Takie wnioski można wysnuć z danych, jakie w piątek opublikował GUS. Dotyczą one sektora budowlanego. W zestawieniu, które obejmuje 35 rodzajów tych usług, tylko w przypadku jednej zleceniodawcy płacą mniej niż rok wcześniej – tańsze (o 1,2 proc.) jest stawianie rusztowań. W pozostałych przypadkach usługi podrożały. Ale – co ważniejsze – ceny aż 11 z nich wzrosły szybciej od inflacji. Dla porównania w styczniu 2017 r. było tak w przypadku czterech rodzajów usług.

Potwierdzeniem tezy o przenoszeniu wzrostu płac na ceny jest rodzaj usług, które podrożały najbardziej. Pod tym względem na pierwszym miejscu jest tynkowanie, które podrożało w styczniu o 4,2 proc. rok do roku.

– Tynkowanie to usługa bardzo roboczochłonna – to znaczy, że do jej wykonania potrzeba stosunkowo wielu pracowników. Dlatego wzrost kosztu z tytułu zatrudnienia silnie przekłada się na cenę końcową usługi dla klienta – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie