statystyki

Murowane podwyżki dla tynkarzy

autor: Marek Chądzyński26.03.2018, 07:43; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:51
Jest niebezpieczeństwo, że z powodu rosnących cen część inwestycji prywatnych zostanie wstrzymana i odłożona w czasie

Jest niebezpieczeństwo, że z powodu rosnących cen część inwestycji prywatnych zostanie wstrzymana i odłożona w czasieźródło: ShutterStock

Konkurowanie o pracownika i drożejące materiały windują ceny niektórych usług budowlanych.

Mamy pierwsze przypadki przenoszenia podwyżek płac na ceny. Takie wnioski można wysnuć z danych, jakie w piątek opublikował GUS. Dotyczą one sektora budowlanego. W zestawieniu, które obejmuje 35 rodzajów tych usług, tylko w przypadku jednej zleceniodawcy płacą mniej niż rok wcześniej – tańsze (o 1,2 proc.) jest stawianie rusztowań. W pozostałych przypadkach usługi podrożały. Ale – co ważniejsze – ceny aż 11 z nich wzrosły szybciej od inflacji. Dla porównania w styczniu 2017 r. było tak w przypadku czterech rodzajów usług.

Potwierdzeniem tezy o przenoszeniu wzrostu płac na ceny jest rodzaj usług, które podrożały najbardziej. Pod tym względem na pierwszym miejscu jest tynkowanie, które podrożało w styczniu o 4,2 proc. rok do roku.

– Tynkowanie to usługa bardzo roboczochłonna – to znaczy, że do jej wykonania potrzeba stosunkowo wielu pracowników. Dlatego wzrost kosztu z tytułu zatrudnienia silnie przekłada się na cenę końcową usługi dla klienta – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie