Klienci Włodarzewskiej mają szansę na mieszkania

autor: Tomasz Jóźwik27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 03.01.2018, 12:15
Decyzję w sprawie inwestycji Włodarzewskiej sąd podejmie prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku.

Decyzję w sprawie inwestycji Włodarzewskiej sąd podejmie prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku.źródło: ShutterStock

Nabywcy lokali od upadłego we wrześniu dewelopera znaleźli firmę, która gotowa jest dokończyć inwestycję na warszawskim Ursynowie. Wszystko zależy od decyzji sądu.

Dokończenia budowy 300 mieszkań gotowa jest podjąć się Fundamental Group, stołeczna firma z ponad 20-letnim doświadczeniem. Zanim jednak zacznie działać, zgodę na precedensowe w krajowej skali rozwiązanie musi wyrazić warszawski Sąd Rejonowy. Chodzi o tzw. układ częściowy, który w tym przypadku polegać ma na wydzieleniu z majątku upadłej Włodarzewskiej części aktywów w postaci inwestycji realizowanej na rogu warszawskich ulic Komisji Edukacji Narodowej i Herbsta. Takie rozwiązanie dopuszczają obowiązujące od stycznia zeszłego roku przepisy prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

– Nowe prawo upadłościowe traktuje priorytetowo nabywcę lokalu, który zawarł umowę z deweloperem. Jedna z zasad mówi, że trzeba takiemu nabywcy zaoferować jak najdalej idącą pomoc, żeby mógł się wprowadzić do zakupionej nieruchomości. Na tej zasadzie opiera się propozycja układu, którą złożyliśmy do sądu – mówi Monika Grabowska-Dziadak z kancelarii GD Partnerzy, reprezentująca Stowarzyszenie Poszkodowanych Mieszkańców Zakątka Cybisa. Do stowarzyszenia należy ok. 80 proc. nabywców mieszkań, którzy wpłacili pieniądze Włodarzewskiej. Do lokali mieli wprowadzić się na początku 2015 r. Tak się nie stało, bo firma utraciła płynność finansową. Jest winna 200 mln zł przede wszystkim posiadaczom swoich obligacji, Bankowi Ochrony Środowiska, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, podwykonawcom, miastu i klientom. Trwające rok postępowanie restrukturyzacyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i we wrześniu sąd ogłosił upadłość Włodarzewskiej. W sprawie działań władz spółki, której głównym akcjonariuszem i długoletnim prezesem był Jerzy Szymański (zrezygnował w zeszłym roku), niezależne śledztwa prowadzą trzy prokuratury. Jednym z badanych wątków jest możliwość popełnienia oszustwa na szkodę nabywców mieszkań w Zakątku Cybisa.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie