W sześciu największych polskich miastach średnie ceny ofertowe i transakcyjne m kw. mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych w drugim kwartale br. lekko wzrosły - informuje NBP. Wyjątkiem był rynek wtóry w stolicy, gdzie średnie ceny nieznacznie spadły.

NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie wyjaśnił, że obserwowane w drugim kwartale wzrosty cen na rynkach pierwotnych wynikały z wprowadzania na rynek i sprzedawania większej liczby mieszkań o lepszej jakości i lokalizacji.

W raporcie czytamy, że za spadek cen na rynku wtórnym w Warszawie odpowiedzialna była większa liczba transakcji mieszkaniami o niższej jakości.

Jak czytamy, średnie ceny ofertowe i transakcyjne metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym w Gdańsku wynosiły odpowiednio 6 tys. 775 zł oraz 6 tys. 501 zł. Z kolei na rynku wtórnym średnie ceny wynosiły odpowiednio 6 tys. 970 zł i 6 tys. 030 zł.

W Krakowie ceny mieszkań na rynku pierwotnym wynosiły 6 tys. 746 zł (ofertowe) i 6 tys. 583 zł (transakcyjne). Na rynku wtórnym - 6 tys. 992 zł i 6 tys. 038 zł.

W Łodzi średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym w drugim kwartale wyniosły 5 tys. 180 zł oraz 4 tys. 940 zł. Na rynku wtórnym - 4 tys. 203 zł i 3 tys. 582 zł.

W stolicy Wielkopolski, czyli w Poznaniu ceny metra kw. mieszkań na rynku pierwotnym wyniosły 6 tys. 435 zł oraz 6 tys. 261 zł. Z kolei na rynku wtórnym kształtowały się one na poziomie 6 tys. 081 zł i 5 tys. 266 zł.

W Warszawie cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła 7 tys. 740 zł, a cena transakcyjna 7 tys. 683 zł. Na rynku wtórnym było to odpowiednio 8 tys. 885 zł i 7 tys. 347 zł.

Na Dolnym Śląsku we Wrocławiu średnia cena ofertowa za m kw. mieszkania na rynku pierwotnym kształtowała się na poziomie 6 tys. 461 zł i transakcyjna 6 tys. 314 zł. Na rynku wtórnym wynosiło to odpowiednio 6 tys. 267 zł i 5 tys. 445 zł.

Autorzy raportu dodają, że w drugim kwartale br. podaż mieszkań kolejny kwartał dopasowywała się do wzrostu popytu tzn., że deweloperzy zaczynali nowe i kontynuowali istniejące projekty inwestycyjne.

"Dopasowanie struktury mieszkań do struktury popytu było dobre. Obserwowano spadek liczby gotowych mieszkań w ofercie, spadek produkcji w toku korygowanej bieżącą sprzedażą oraz wzrosty szacowanych cen terenów budowlanych. Utrzymanie elastycznej podaży to główne wyzwanie obecnej sytuacji i warunek utrzymania stabilnych cen" - napisano w raporcie.

w raporcie czytamy ponadto, że wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach nieznacznie zmniejszył się w omawianym kwartale do 0,86 m kw., ale nadal był wyższy o 0,4 m kw. względem minimum z trzeciego kwartału 2007 r., co było efektem nieznacznego wzrostu cen mieszkań. (PAP)