W czwartek spółka BGK Nieruchomości podpisała z Pocztą Polską warunkową umowę inwestycyjną w ramach rządowego programu Mieszkanie plus na budowę lokali w stolicy. Na warszawskiej Woli ma powstać 1,1 tys. mieszkań.

"Mieszkanie plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych w przystępnych cenach" – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. "Cieszę się, że to właśnie na gruntach Poczty Polskiej, jako pierwszej spółki skarbu państwa, rozpocznie się realizacja inwestycji" - zaznaczył.

Działki, na których będzie realizowana inwestycja, jak informuje BGKN, "zostaną wniesione przez Pocztę Polską w formie aportu, z kolei budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez spółkę BGK Nieruchomości".

Tereny, na których ruszą inwestycje zlokalizowane są w południowo-zachodniej części dzielnicy Wola. Na pierwszej, ponad dwuhektarowej działce położonej przy ul. Sowińskiego 28 powstanie blisko 450 mieszkań, na drugiej - około trzyhektarowej, znajdującej się przy ul. Worcella 1 - zostanie zbudowane około 650 mieszkań.

"Nasza spółka realizuje program Mieszkanie plus w ramach działań rynkowych, dlatego cieszy nas, że na zasadach komercyjnych pozyskaliśmy stołeczne grunty, doskonale położone i skomunikowane z warszawskim śródmieściem" – powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości. "Liczę na to, że realizowana na gruntach Poczty Polskiej inwestycja pokaże, że warto sięgać po niewykorzystywane tereny spółek skarbu państwa, by budować na nich mieszkania dla polskich rodzin" - dodał Pawlak.

Obecny na uroczystości podpisania umowy prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zaznaczył, że "Poczta dysponuje atrakcyjnie położonymi terenami, które od dłuższego czasu nie były wykorzystywane zgodnie z potencjałem. Podpisując tę umowę, Poczta Polska wychodzi naprzeciw realizacji rządowego programu Mieszkanie plus, pokazując, iż można dzisiaj realizować takie budownictwo na gruntach należących do spółek skarbu państwa, z korzyścią dla Poczty Polskiej, BGK Nieruchomości jak i mieszkańców dużych i małych miast".

Wiceminister rozwoju Witold Słowik dodał, że "program będzie miał realny wpływ na wzrost społeczny i rozwój gospodarczy kraju". Przypomniał, że "odwrócenie niekorzystnych trendów demograficznych to jeden z nadrzędnych celów, jaki przyświeca polskiemu rządowi, a program Mieszkanie plus, stawiając w centrum poprawę jakości życia polskich rodzin, może się do tego przyczynić".

BGKN, który realizuje program Mieszkanie plus w części komercyjnej zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Program pozwoli na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. skarbu państwa i spółek z jego udziałem.

Obecnie w budowie w ramach programu Mieszkanie plus znajduje się ponad 1,2 tys. mieszkań. Do Białej Podlaskiej i Jarocina na początku lipca dołączyły inwestycje w Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu. Z kolei liczba mieszkań w przygotowaniu, szacowana na podstawie umów inwestycyjnych podpisanych z partnerami samorządowymi, podmiotami prywatnymi i spółkami skarbu państwa, wynosi 10 tysięcy.