statystyki

Spółdzielczość mieszkaniowa wstaje z kolan

autor: Patryk Słowik10.05.2017, 07:58; Aktualizacja: 10.05.2017, 09:00
Na początku lat 90. XX w. ok. 70 proc. mieszkań oddawanych w Polsce do użytku stanowiły lokale wybudowane przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Na początku lat 90. XX w. ok. 70 proc. mieszkań oddawanych w Polsce do użytku stanowiły lokale wybudowane przez spółdzielnie mieszkaniowe.źródło: ShutterStock

Państwo pomoże w budowie mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Przewiduje to przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Związany jest on z obietnicą realizacji przez władzę programu „Mieszkanie plus”.

Naczelnym założeniem proponowanych regulacji jest wyeliminowanie barier w ubieganiu się o finansowanie z rządowego programu. Obecnie budownictwo czynszowe opiera się jedynie na budowie lokali mieszkalnych pod wynajem. Rząd chce wskrzesić zaś obumarłą ideę spółdzielczości.

Projekt przewiduje także możliwość finansowania budowy dodatkowych powierzchni użytkowych, mających służyć osobom starszym. Chodzi przede wszystkim o pomieszczenia rekreacyjne, jak świetlice, oraz ambulatoryjne. Koszt utrzymania tych powierzchni będzie spoczywał na ogóle najemców, którzy złożą się w równych częściach.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie