W globalizującej się gospodarce ubieganie się o ochronę patentową obejmującą swoim zakresem jedynie terytorium Polski może okazać się nieefektywne. Co prawda uzyskanie prawa wyłączności także za granicami kraju nie jest tanie, innowatorzy mogą jednak liczyć na wsparcie funduszy europejskich. Sprawdźcie, jak uzyskać dofinansowanie na ochronę patentową.
.
1
Dofinansowanie może być udzielone mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwom, a obszar planowanej ochrony musi wykraczać poza granice Polski.
Zakres projektów może obejmować:
- uzyskanie ochrony własności przemysłowej w postaci:
- patentów,
- praw ochronnych na wzory użytkowe,
- praw z rejestracji na wzory przemysłowe
- realizację ochrony własności przemysłowej, czyli:
- unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub
- stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
ShutterStock
2 Starając się o wsparcie, należy wskazać wszelkie możliwe działania, które prowadzą do uzyskania praw ochronnych. Dofinansowania nie otrzyma wniosek zakładający jedynie dokonanie zgłoszenia, bez dalszych zaplanowanych działań i wydatków poprzedzających moment wydania decyzji o udzieleniu bądź odmowie udzielenia ochrony. W przypadku procedury europejskiej lub EuroPCT należy zaplanować również podjęcie działań związanych z walidacją, czyli potwierdzeniem ochrony, w wyznaczonych państwach, która musi być zainicjowana w okresie trzech miesięcy od opublikowania w Biuletynie Europejskiego Urzędu Patentowego wzmianki o decyzji. Wydatki z tym związane również muszą zostać zaplanowane i poniesione w tym okresie.
ShutterStock
3
Projekty mogą obejmować również zakup usług doradczych, takich jak:
- analizę czystości patentowej (freedom-to-operate);
- analizy i ekspertyzy prawne, ekonomiczne, marketingowe i techniczne dotyczące przedmiotu zgłoszenia lub postępowania, w tym w zakresie wyceny wartości własności intelektualnej, perspektyw rynkowych i uwarunkowań prawnych komercjalizacji oraz zarządzania w przedsiębiorstwie prawami własności przemysłowej;
- poszukiwanie i dobór potencjalnych partnerów biznesowych zainteresowanych wdrożeniem przedmiotu zgłoszenia poprzez zakup usług doradczych w zakresie określenia, wyselekcjonowania, sprawdzenia wiarygodności grupy docelowej potencjalnych partnerów biznesowych zainteresowanych wdrożeniem przedmiotu zgłoszenia, przygotowania ofert współpracy oraz negocjacji handlowych.
Łączna wartość doradztwa nie może przekroczyć 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
ShutterStock
4
Przedsiębiorca, który stara się o dofinansowanie na uzyskanie ochrony musi dowieść, że posiada prawo do wytworu, którego ma ona dotyczyć. W przypadku osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą i są jedynym twórcą przedmiotu, wystarczy zadeklarować ten fakt we wniosku o dofinansowanie. Pozostałe podmioty muszą okazać dodatkowe dokumenty, na przykład:
– umowy o pracę, gdy wytwór opracowali pracownicy przedsiębiorcy,
– umowę kupna-sprzedaży, umową zlecenie lub o dzieło – jeśli prawa do przedmiotu zostały nabyte od twórcy lub innego podmiotu,
– umowę spółki – jeśli wytwór został wniesiony do spółki przez wspólnika w zamian za udziały w niej.
Jeżeli dofinansowanie ma dotyczyć kontynuacji procedury uzyskania ochrony poza granicami Polski na podstawie prawa pierwszeństwa, to należy we wniosku o dofinansowanie wskazać numer i datę dokonania zgłoszenia, na podstawie, którego prawo to jest aktywne.
ShutterStock
5
WAŻNE INFORMACJE
Program: Inteligentny Rozwój
Poddziałanie: 2.3.4 Ochrona własności przemysłowej
Termin składania wniosków: do 28 grudnia 2017 r.
Dopuszczalna wysokość kosztów kwalifikowanych:
10 tys. zł – 1 mln zł
Maksymalny udział dofinansowania: 50 proc.
Koszty kwalifikowane:
- opłaty urzędowe związane z uzyskaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub praw z rejestracji wzoru przemysłowego oraz za wniesienie pism w postępowaniu,
- usługi zawodowego pełnomocnika,
- tłumaczenie, w tym przysięgłe,
- usługi doradcze przygotowujące do procesu komercjalizacji,
- uzyskanie wstępnego orzeczenia.
Instytucja udzielająca wsparcia: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, www.parp.gov.pl
ShutterStock