statystyki

Do pozwania członka zarządu potrzebny jest tytuł wykonawczy przeciw spółce z o.o.

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk15.03.2016, 10:12; Aktualizacja: 15.03.2016, 10:15
Postępowanie upadłościowe sp. z o.o. zostało zakończone, a spółka nie utraciła bytu prawnego poprzez prawomocne wykreślenie jej z rejestru.

Postępowanie upadłościowe sp. z o.o. zostało zakończone, a spółka nie utraciła bytu prawnego poprzez prawomocne wykreślenie jej z rejestru.źródło: ShutterStock

Nasza spółka jawna jest wierzycielem spółki z o.o., wobec której toczyło się postępowanie upadłościowe, umorzone z powodu braku środków. Nie prowadziliśmy egzekucji przeciwko sp. z o.o., nie posiadamy więc tytułu egzekucyjnego. W postępowaniu upadłościowym ustalono listę wierzytelności, ale nie została ona zatwierdzona. Czy w takiej sytuacji możemy wnieść powództwo przeciwko osobom, które były członkami zarządu sp. z o.o.?

Zgodnie z art. 299 par. 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna, to członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Wierzyciel ma obowiązek najpierw podjąć próbę zaspokojenia się z majątku spółki, a dopiero wtedy, gdy okaże się to niemożliwe, może skierować egzekucję w stosunku do majątku osobistego członków zarządu. W takiej sytuacji konieczne jest zatem przedłożenie tytułu egzekucyjnego i udowodnienie bezskuteczności egzekucji. Spółka jawna powinna zatem wykazać istnienie stwierdzonego tytułem egzekucyjnym zobowiązania sp. z o.o., gdy pozwani pełnili funkcje członków zarządu, oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko sp. z o.o., czego jednak nie uczyniła.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane