Rada Ministrów przyjęła propozycję resortu gospodarki bez zastrzeżeń. Okazuje się więc, że utrzymany zostanie próg 15 tys. euro dla transakcji bezgotówkowych. Inaczej chciało Ministerstwo Finansów oczekując, że zostanie wprowadzona norma zabraniająca płacenia gotówką, gdy wartość transakcji przekracza 3 tys. euro (ok. 12 tys. zł) (pisaliśmy o tym wczoraj: „Banki walczą o przelewy”).
Na „konstytucji dla biznesu” krzyżyk postawiło już wielu ekspertów, przedsiębiorców, a także urzędników. Sam wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj, odpowiadający za projekt, przyznawał w marcu, że czasu jest bardzo niewiele, w związku z czym ustawa jest zagrożona. Wówczas ministerstwo zmagało się z kilkuset uwagami przedstawionymi w toku konsultacji. Jak się okazało, uporało się z nimi sprawnie. Teraz minister Haładyj jest w znacznie lepszym humorze. Jak mówi, należy być dobrej myśli, a ustawie sprzyja choćby to, że Sejm do końca kadencji zbierze się więcej razy, niż pierwotnie planowano.
Po przygotowaniu właściwego projektu zostanie on jeszcze raz przekazany do konsultacji społecznych. Minister Haładyj liczy jednak na to, że będzie już zdecydowanie mniej uwag.
Prawo działalności gospodarczej to jedna z ustaw zapowiedzianych w exposé premier Ewy Kopacz. Przekonywała ona, że fundamentem regulacji gospodarczych musi być założenie, że 99 proc. prowadzących działalność wykonuje ją rzetelnie i uczciwie.
Kluczowe w projekcie jest przyjęcie zasad, że „co nie jest prawem zabronione – jest dozwolone” oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, a także wprowadzenia szczegółowych regulacji dotyczących nakładania kar administracyjnych (organy administracji publicznej będą musiały uwzględnić stopień naruszenia i upływ czasu od jego dokonania, a także to, czy przed wymierzeniem kary przedsiębiorca podjął samodzielnie działania w celu naprawy sytuacji).
Nowa ustawa ma zastąpić tę o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.).
Etap legislacyjny
Założenia przyjęte przez Radę Ministrów