statystyki

Skargi na czas trwania kontroli nie rozpatrzy WSA

autor: Piotr Pieńkosz05.05.2015, 08:51; Aktualizacja: 05.05.2015, 09:25

TEZA: Kontrola działalności gospodarczej nie jest sama w sobie postępowaniem administracyjnym, dlatego nie można problematyki zgłaszanych w trakcie jej trwania sprzeciwów kierować na drogę sądowoadministracyjną.

Sygn. akt I SA/Łd 350/15, POSTANOWIENIE WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W ŁODZI z 10 kwietnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, u którego organ podatkowy przeprowadzał kontrolę, złożył do naczelnika urzędu skarbowego sprzeciw wobec przekroczenia maksymalnego ustawowego czasu jej trwania. Takie prawo art. 84c ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) daje każdemu kontrolowanemu biznesmenowi. Naczelnik zdecydował, by nie uwzględnić wspomnianego sprzeciwu. W odpowiedzi właściciel firmy zwrócił się do dyrektora izby skarbowej. Ten podtrzymał stanowisko organu pierwszej instancji.

Przedsiębiorca postanowił skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję dyrektora. Zrobił to, będąc przekonany, że przeprowadzona u niego kontrola jest postępowaniem administracyjnym w rozumieniu ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), a więc po wyczerpaniu drogi odwoławczej przed organami można skierować sprawę do sądu. WSA nie uznał jednak takiej argumentacji i odrzucił skargę.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane