Listę zdominowały gminy turystyczne, głównie nadmorskie. Co zresztą nie dziwi prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– W miejscowościach turystycznych występuje duże nasilenie indywidualnej przedsiębiorczości, wynajmu pokoi, agroturystyki, hotelarstwa czy gastronomii – mówi profesor.

Trzeba zwrócić uwagę, że nawet w obrębie pierwszej dziesiątki wartość tego wskaźnika bardzo szybko spada i już w przypadku Podkowy Leśnej jest ona prawie trzykrotnie niższa niż w Karpaczu. Średnia wartość dla wszystkich gmin w kraju wynosi 1666,6 firm na 10 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym.

Na drugim końcu listy znajduje się Górowo Iławeckie, jednocześnie najmniejsza gmina w kraju. Co ciekawe, kształt pierwszej dziesiątki nie zmienił się bardzo przez dziesięć lat; na liście z 2003 r. również znajdziemy Międzyzdroje, Rewal czy Mielno. Wówczas pierwsze miejsce należało do Łeby, a Karpacz się w niej nie zmieścił. Natomiast ostatnią lokatę zajmowało również Górowo Iławeckie.

Jak wskazuje prof. Godlewska-Majkowska, liczba firm na mieszkańca nie wyczerpuje pełnego obrazu przedsiębiorczości na poziomie gmin. Równie pomocnym wskaźnikiem jest bowiem wysokość podatków na jednego mieszkańca wpływających do gminnej kasy.

W takich zestawieniach od dawna dominuje gmina Kleszczów, na terenie której znajduje się kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów. Mocno zaznacza się w nich także obecność gmin podmiejskich. – Tutaj lokowane są usługi budowlane, transportowe czy naprawcze, nastawione na obsługę dużych rynków pobliskich miast i tutaj na ogół znajdują się wolne tereny inwestycyjne. Do takich ośrodków należą np. podwrocławskie Kobierzyce, podpoznańskie Tarnowo Podgórne i Puszczykowo, podwarszawska Lesznowola czy Łomianki – mówi prof. Godlewska-Majkowska.

Gminy podmiejskie nie ustępują pod względem przedsiębiorczości gminom turystycznym. W pierwszej dziesiątce znajdują się dwie podwarszawskie, a np. podpoznańskie Tarnowo Podgórne znajduje się na 20. lokacie.

Zestawienie zmienia się także w zależności od tego, na jakiej wielkości podmiotach się skupiamy. Pod względem liczby firm zatrudniających między 10 a 49 pracowników wygrywają Podkowa Leśna i Tarnowo Podgórne. Górowo Iławeckie lokuje się na 221. pozycji (na prawie 2,5 tys. gmin).

To ostatnie zresztą nie należy do najbiedniejszych gmin w kraju. Pod względem dochodów lokuje się w pierwszej pięćsetce.