Po dwóch latach od pojawienia się takiej możliwości została zawarta dopiero druga umowa w ramach Programu Współdziałania. Do końca czerwca 2023 r. takich umów może być nawet 20.

Przepisy pozwalające największym podatnikom (osiągającym przychody powyżej 50 mln euro rocznie) na zawieranie umów z szefem Krajowej Administracji Skarbowej obowiązują od 1 lipca 2020 r.
W praktyce przebiega to bardzo powoli. W marcu br. została podpisana pierwsza taka umowa, a teraz w lipcu – druga. Na razie jednak – jak informowała w wywiadzie dla DGP Anna Chałupa, zastępca szefa KAS – trwa pilotaż tego programu („Pierwsza umowa o współpracę z podatnikiem już podpisana”, DGP nr 62/2022).
Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2023 r. Fiskus ograniczył go do 20 podmiotów. Wszystkie wnioski o zawarcie umów zostały już złożone. Najnowszą umowę zawarła z szefem KAS spółka Basell Orlen Polyolefins.
Dla podatnika przystąpienie do programu współdziałania oznacza wiele korzyści. Przede wszystkim – jak mówi Michał Borowski, partner w zespole podatkowym Crido – potwierdza to, że stosowane przez podatnika procesy i procedury podatkowe oraz nadzór nad rozliczeniami podatkowymi są na najwyższym poziomie.
– Wejście do programu to również wymierne benefity, niedostępne dla innych podatników – podkreśla Michał Borowski. Przedsiębiorcy mogą bowiem zawrzeć z szefem KAS porozumienia podatkowe w ramach odformalizowanej i uproszczonej procedury w zakresie: interpretacji podatkowych, ustalania cen transferowych, opinii zabezpieczającej oraz ustalenia wysokości prognozowanego na następny rok zobowiązania podatkowego na potrzeby ustalenia wysokości uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.
Dodatkowo, w zamian za transparentność, podatnik nie musi raportować schematów podatkowych (MDR) i publikować strategii podatkowych. Może również liczyć na szybsze zwroty VAT, niższe odsetki za zwłokę, niższą opłatę za APA lub opinię zabezpieczającą.
Podatnicy działający w programie są pod stałą opieką dedykowanych opiekunów na poziomie Ministerstwa Finansów i to z nimi omawiają i uzgadniają istotne dla nich kwestie podatkowe. ©℗