Niestety firma z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma możliwości bezpłatnego korzystania z rachunku bankowego. Przyjmujemy, że oczywiście aktywnie z niego korzysta – realizuje przelewy, dokonuje wpłat i wypłat i posiada konta pomocnicze. 12 zł to miesięczny koszt najtańszego takiego konta. Sprawdźmy szczegóły

Koszty rachunku firmowego dla spółki z o. o. oczywiście zależne są od funkcjonalności, z jakich korzysta spółka, od wartości wpłacanych i wypłacanych kwot, dlatego dla każdego przypadku należy je skalkulować indywidualnie.

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie

Jakie założenia przyjęliśmy?

Na potrzeby tego rankingu przyjęliśmy, że szukamy rachunku bankowego dla spółki X potrzebującej 2 subkont pomocniczych oraz 2 kart płatniczych. Transakcje bezgotówkowe dokonywane kartami będą opiewać na min. 1 000 zł miesięcznie każdą kartą. Spółka planuje wpływy na konto w wysokości 30 tys. zł miesięcznie, przy czym średniomiesięczne saldo będzie wynosić 5 tys. zł. Ewentualne nadwyżki finansowe (ok. 10 tys. zł) spółka chciałaby inwestować na koncie oszczędnościowym, jeśli będzie taka możliwość. Spółka realizuje miesięcznie 15 przelewów zewnętrznych oraz 5 przelewów łącznie do ZUS i US. Wspólnicy wypłacają 4 razy w miesiącu gotówkę z bankomatów, za każdym razem jest to kwota 500 zł, przy czym 2 razy w miesiącu jest wypłacana z bankomatów własnych bądź partnerskich banku, w którym prowadzone jest konto, a 2 razy z innych bankomatów. Dodatkowo 2 razy w miesiącu firma dokonuje wpłat gotówki na konto, za każdy razem po 10 tys. zł, wykorzystując do tego najtańszą możliwą opcję.

Kolejność rachunków w tym rankingu została ustalona na podstawie łącznych kosztów korzystania z konta przez firmę X. W przypadku ofert generujących takie same koszty punktowaliśmy dodatkowo inne udogodnienia, np. możliwość korzystania z aplikacji mobilnej bądź wartość oprocentowania rachunku oszczędnościowego.

Najlepsze konto dla spólki z o.o.
Pozycja 1 2 3
Miesieczny koszt prowadzenia konta 18,00 zl 35,00 zl 50,00 zl (25,00 zl przez 6 m-cy dla firm dzialajacych krócej niz rok)
Wniosek online Sprawdz konto
Bank/ Nazwa rachunku Citi Handlowy CitiKonto mBank mBiznes konto Start Bank Zachodni WBK Biznes Pakiet OPTI
Miesieczna oplata za prowadzenie rachunku 0,00 zl 0,00 zl 25,00 zl miesiecznie (0,00 zl przez 6 m-cy*)
Oplata za zewnetrzny przelew internetowy 0,00 zl 5 pierwszych przelewów - 0,00 zl kazdy nastepny - 1,50 zl 1,00 zl
Oplata za przelew do ZUS 0,00 zl 0,00 zl 0,00 zl
Oplata za przelew do US 0,00 zl 0,00 zl 0,00 zl
Mozliwosc otwarcia subkont (TAK/NIE – jesli TAK, ile kosztuje?) TAK (0,00 zl) TAK (5,00 zl) TAK (0,00 zl)
Miesieczna oplata za korzystanie z karty platniczej 6,00 zl 0,00 zl 0,00 zl
Miesieczna oplata za korzystanie z dodatkowej (drugiej do konta) karty platniczej 6,00 zl 0,00 zl 0,00 zl
Oplata za wyplate z bankomatu (wlasny i partnerskie) 0,00 zl 0,00 zl 0,00 zl
Oplata za wyplate z bankomatu (obcy) 0,00 zl 5,00 zl 5,00 zl
Oplata za wplate gotówki na konto (najtansza opcja) 0,00 zl 0,00 zl 0,00 zl (we wplatomacie)
Mozliwosc skorzystania z aplikacji bankowosci mobilnej na smartfon lub tablet? TAK (tylko dla klientów, którzy polacza relacje osobista z kontem firmowym) TAK TAK
Mozliwosc zalozenia konta oszczednosciowego (TAK/NIE – jesli TAK, jaka jest wartosc oproc. dla kwoty 10 tys. zl?) TAK (1,50%) TAK (1,00%) NIE
Zalozenia: 1) Firma prowadzona w formie sp. z o.o. Nalezy do 2 wspólników 2) Potrzebne sa 2 karty platnicze oraz 2 subkonta 3) Firma wykonuje miesiecznie 15 przelewów zewnetrznych przez internet oraz 3 przelewy do ZUS i 2 do US 4) Dokonuje 2 razy w miesiacu wplat gotówki na konto po 10 tys. zl za kazdym razem (wybierajac najtansza dostepna opcje) 5) Dokonuje 4 razy w miesiacu wyplat z bankomatów: - 2 razy po 500 zl z bankomatów wlasnych/partnerskich banku - 2 razy po 500 zl z bankomatów obcych 6) Dokonuje transakcji bezgotówkowych kartami o wartosci 1000 zl miesiecznie kazda z kart 7) Srednie miesieczne wplywy na konto to 30 tys. zl, srednie miesieczne saldo to 5 tys. zl, pozostale nadwyzki finansowe (ok. 10 tys. zl) firma chcialaby inwestowac na rachunku oszczednosciowym.  * Oplata w okresie promocyjnym dla Posiadaczy rachunków w PLN, którzy w dniu otwarcia rachunku prowadzili dzialalnosc gospodarcza krócej niz 12 miesiecy. Okres promocyjny liczony jest od dnia otwarcia rachunku. W zestawieniu ujęte zostały banki, które odesłały wypełnione ankiety do porównywarki TotalMoney.pl do 27 listopada 2014 r.
pdf icon Ranking kont dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
pobierz plik

Numerem 1 CitiKonto

Po przeanalizowaniu 20 ofert wytypowanych przez banki, które wypełniły ankietę przygotowaną przez TotalMoney.pl, ustaliliśmy, że najlepszym kontem dla spółki X będzie CitiKonto w Citi Handlowym. W ramach tego rachunku klient otrzymuje darmowe prowadzenie konta, darmowe przelewy, darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów, darmowe wpłaty gotówki, a nawet darmowe subkonta. Zapłacić trzeba jedynie za kartę – 6 zł miesięcznie (w przypadku dwóch kart jest to 12 zł miesięcznie). Jest to całkowity koszt prowadzenia konta dla spółki X w Citi Handlowym. Dodatkowo firma ma możliwość inwestowania nadwyżek finansowych na rachunku oszczędnościowym o oprocentowaniu 1,5%, a więc dosyć atrakcyjnym na tle innych ofert (6. miejsce pod względem wysokości oprocentowania spośród 20 ofert).
Na drugim miejscu znalazł się mBank, w którym prowadzenie rachunku mBiznes Konto Start dla spółki X kosztowałoby miesięcznie 35 zł. Koszty te wygenerowały opłaty za przelewy (do ZUS i US oraz 5 innych przelewów realizowanych jest bezpłatnie, ale za każdy kolejny trzeba zapłacić 1,5 zł, czyli za 10 przelewów jest to 15 zł), subkonta (po 5 zł za każde) oraz wypłaty z obcych bankomatów (5 zł za każdą). Posiadacze tego rachunku mogą także skorzystać z konta oszczędnościowego, które dla kwoty 10 tys. zł jest oprocentowane 1% w skali roku.
Ostatnie miejsce na podium zajmuje Bank Zachodni WBK z Biznes Pakietem OPTI, za który spółka X płaciłaby 50 zł miesięcznie (25 zł za prowadzenie + 15 zł za 15 przelewów + 10 zł za 2 wypłaty z bankomatów obcych). Warto wiedzieć, że dla nowych firm (działających krócej niż 12 miesięcy) bank ma preferencyjną stawkę za prowadzenie konta – 0 zł przez 6 miesięcy, co oznacza, że w tym czasie całkowity koszt zamykałby się w kwocie 25 zł miesięcznie, a dopiero po upływie pół roku wzrósł do 50 zł. Niestety bank nie oferuje w ramach tego pakietu możliwości lokowania środków na rachunku oszczędnościowym.

Poza podium też interesujące oferty

Po uwzględnieniu kryteriów przyjętych przez spółkę X poza podium znalazły się oferty BIZ Banku i bank Credit Agricole. Na pewno zasługują one na uwagę ze względu na to, że większość podstawowych funkcjonalności oferują za darmo.
W BIZ Banku (Biznes konto active) zapłacić trzeba tylko za subkonta (po 20 zł za jedno) oraz za wpłatę gotówki (0,1% wartości wpłaty), co czyni tą ofertę bardzo interesującą dla firm, które nie potrzebują kont pomocniczych. Ponadto BIZ Bank oferuje bardzo atrakcyjnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy – 3% w skali roku.

W Credit Agricole Banku Polska (konto Symfonia Biznes) subkonta i wpłaty gotówkowe są darmowe, podobnie jak przelewy, użytkowanie kart płatniczych czy wypłaty z własnych bankomatów. Zapłacić trzeba jedynie za wypłatę z obcych bankomatów (3%, a więc w przypadku spółki X wypłacającej 2 razy w miesiącu po 500 zł z bankomatów obcych byłaby to kwota 30 zł) oraz za prowadzenie konta od 4. miesiąca. Przez pierwsze 3 miesiące prowadzenie konta Symfonia Biznes jest bezpłatne, potem kosztuje 30 zł lub 15 zł, jeśli średniomiesięczne saldo wynosi min. 10 tys. zł.

Z danych zebranych przez TotalMoney.pl na potrzeby tego rankingu wynika, że różnica między najtańszą a najdroższą ofertą dla spółki X wynosi aż 152 zł miesięcznie. Korzystanie z najtańszego konta w Citi Handlowym kosztowałoby zaledwie 18 zł, zaś z najdroższego (w tym przypadku jest to oferta Alior Banku) – 170 zł.

Znajdź najkorzystniejsze dla siebie konto firmowe

W przypadku większości analizowanych przez nas ofert największe koszty generowały wypłaty z bankomatów obcych oraz wpłaty gotówki. Opłat za podstawowe funkcjonalności, jak prowadzenie konta, przelewy, karta płatnicza, wypłaty z bankomatów własnych, można uniknąć w wielu bankach. Dlatego przy wyborze firmowego konta na pewno warto w miarę możliwości dokładnie ocenić, w jakim zakresie nasza firma będzie z niego korzystać oraz wziąć pod lupę wiele ofert.