Województwo podkarpackie stoi usługami i produkcją dla większego biznesu.
Reklama
Wśród najmniejszych firm z rocznym przychodem nieprzekraczającym 1 mln złotych laureatem pierwszego miejsca została spółka Domres. Głównym profilem działalności spółki jest budowa mieszkań, sprzedaż materiałów mieszkaniowych oraz termoizolacja budynków wielkopowierzchniowych. Od początku swojego istnienia w doskonałej kondycji finansowej. Dowodem tego rosnący z roku na rok przychód. Ten w 2013 roku wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym o 158 proc. Miejsce drugie zajęła rzeszowska spółka Slovpol. Na rynku od blisko 15 lat. O wysokiej pozycji spółki w rankingu zadecydowała ogólna ocena Bisnode Polska, na którą składają się nie tylko dane finansowe, lecz również terminowość w regulowaniu płatności wobec kontrahentów. Pierwszą trójkę w kategorii mikro biznes zamyka Ekspert Biuro Usług Finansowo-Księgowych i Ekspertyz Sp. z o.o. Specjalizuje się w usługach prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych, przygotowaniu ekspertyz i opinii finansowych a także badaniu sprawozdań finansowych. To pozwoliło w 2013 roku na przychód blisko 650 tys. zł, co stanowi w porównaniu z rokiem ubiegłym blisko 10-proc. wzrost.
Dwie pierwsze lokaty wśród firm mikro zajęły sklepy internetowe. Z tych dwóch lepszy okazał się Mistero Milano. Na rynku działa od pięciu lat. Głównym asortymentem są kosmetyki dla pań, w tym głównie te do pielęgnacji ciała. Spółka swoją sprzedaż w ostatnich dwóch latach zwiększyła o 27 proc., z 1,9 mln w 2012 roku do ponad 2,5 mln w 2013 roku. To pozwoliło na 623 tys. zł zysku. Miejsce drugie zajął sklep Metalres, który specjalizuje się w internetowej sprzedaży materiałów budowlanych, w tym głównie elementów metalowych i akcesorii ogrodniczych. Pozwoliło to na 1,3 mln zł przychodu ze sprzedaży, co w porównaniu do ubiegłego roku stanowi 26 proc. wzrost. Miejsce trzecie zajęło Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telegram z Jasła. Zawiązanie spółki nastąpiło w 1996 roku, jednak działalność w branży telekomunikacyjnej na terenie Podkarpacia trwa nieprzerwanie już od ponad pół wieku. Oferta obejmuje usługi telekomunikacyjne. Począwszy od dostawy internetu, telewizji, telefonu poprzez hosting, zarządzanie i budowę sieci komputerowych i alarmowych, a kończąc na doradztwie w tym zakresie.
Wśród małych spółek najlepsza okazała się Ventigros z Dębicy. Producent rur, kształtowników i wszelkich elementów stali. Ponad 23 mln zł przychodu zł zysku. Miejsce drugie zajęła mielecka spółka Plastwag. Specjalizuje się w produkcji kompletnego wyposażenia wyłożeń kompozytowych w pojazdach szynowych transportu miejskiego i towarowego do lokomotyw, wagonów osobowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych, szynobusów, tramwajów, autobusów. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zwiększyła sprzedaż z 18,7 mln zł w 2012 do blisko 31 mln zł w 2013 roku. Pierwszą trójkę zamyka Przedsiębiorstwo Usług Transportowych Trans-WSK Sp. z o.o. Firma transportowa, uhonorowana licznymi certyfikatami potwierdzającymi doskonałą jakość wykonywanych usług jak również jej kondycję finansową.
Najlepszą spółką pośród tych z rocznym przychodem nie większym niż 200 mln zł spółką została Teknia Rzeszów. Od blisko 40 lat produkuje części i akcesoria do samochodów i innych pojazdów silnikowych. To pozwoliło na 39 proc. wzrost przychodów w 2013 roku. Miejsce drugie zajęło Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. Firma kontynuująca 50-letnią tradycję, jednak w obecnej formie działa od 2000 roku. Podobnie jak Tekinia Rzeszów spółka w 2013 r. wykazała się blisko 60-mln przychodem ze sprzedaży. Trzecią pozycję zajęła Bimex Bollhoff. Powstała w 1994 roku w Łańcucie jako efekt fuzji spółek z Polski i Niemiec. W chwili obecnej w firmie pracuje blisko 50 osób. Specjalizuje się w produkcji śrub, nakrętek i podkładek.