statystyki

Unia bankowa to nowa oferta dla małych i średnich firm

autor: Wojciech Rogowski08.10.2014, 08:30; Aktualizacja: 08.10.2014, 08:35
Akcja kredytowa w strefie euro jest dziś o 30 proc. mniejsza niż w 2008 r.

Akcja kredytowa w strefie euro jest dziś o 30 proc. mniejsza niż w 2008 r.źródło: ShutterStock

W listopadzie nastąpi inauguracja nowej europejskiej instytucji – paneuropejskiego nadzoru bankowego, znanego pod nazwą unia bankowa. Obejmie on największe instytucje kredytowe strefy euro, której udział przekracza dziś 80 proc. wszystkich kredytów UE. Jednak również banki z krajów, które nie przyjęły euro (pozostała 1/5 kredytów UE), będą podlegały pośrednio nadzorowi europejskiemu. Polski sektor bankowy jest silnie związany kapitałowo z największymi europejskimi graczami, którzy będą nadzorowani z Frankfurtu w ramach jednolitego nadzoru bankowego (SSM).

Choć nowa struktura koncentruje się obecnie na największych bankach, to jednak jej efekty i cele skierowane są w zupełnie inną stronę. Sukces unii bankowej będzie miał znaczenie dla całej gospodarki europejskiej, w której dominują małe i średnie podmioty. Akcja kredytowa w strefie euro jest dziś o 30 proc. mniejsza niż w 2008 r. Odczuwają to małe firmy, którym jeszcze trudniej uzyskać finansowanie, i to mimo że w recesji – w ślad za spadkiem popytu – obniżył się również popyt na kredyty. Celem unii bankowej jest więc m.in. zniwelowanie przeszkód utrudniających rozwój gospodarczy po kryzysie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane