Szkło kojarzy się z lustrami, oknami, czy zastawą stołową. Ale firma Solaris Optics zyskała światową sławę i uznanie, wpisując je w nowoczesne technologie
Nieważne, gdzie został wyprodukowany wasz komputer: w Japonii, USA czy Chinach. Jest spore prawdopodobieństwo, że w tworzeniu kilku jego elementów – procesora, pamięci RAM i karty graficznej – brały udział polskie produkty. A dokładnie z zakładu firmy Solaris Optics z Józefowa. Ich szklane podzespoły można znaleźć w wielu urządzeniach operujących światłem. Niemiecki Triumph montuje je w urządzeniach do cięcia laserowego. Są w laserach dermatologicznych i w spektrofotometrach zajmujących się rozpoznawaniem kolorów.
Solaris Optics produkuje wszelkiego rodzaju elementy wykorzystujące światło w służbie nowoczesnej technologii – filtry, zwierciadła, pryzmaty, soczewki, dzielniki itp. Pracownicy firmy wycinają je ze szklanych bloków, szlifują, polerują, a następnie poddają dalszej obróbce, tak aby spełniały pożądane funkcje, czyli np. załamywały światło w odpowiedni sposób, odbijały je, rozszczepiały, polaryzowały czy pochłaniały. Specjalnością firmy są krótkie i średnie serie na specjalne zamówienia. – Nie jesteśmy w stanie konkurować z producentami azjatyckimi, jeśli idzie o cenę – tłumaczy szef działu badawczo-rozwojowego firmy Arkadiusz Swat. – Ale jeśli ktoś potrzebuje 10, 20 czy 30 elementów wysokiej jakości, to mamy większe szanse – dodaje. 91 proc. ich klientów pochodzi z zagranicy.