W październiku 1983 roku Marek Scelina założył firmę instalacyjno–budowlaną „INS – BUD”. Przedsiębiorstwo oferowało usługi elektroinstalacyjne i budowlane. Siedziba firmy mieściła się przy ulicy Robotniczej 5 w Brzegu.

Przedsiębiorstwo dzierżawiło 2 pokoje. Zasięg działania początkowo obejmował Brzeg i pobliskie wioski. Pracodawca zatrudniał wtedy zaledwie kilka osób.

W latach 1983 - 1991 „INS – BUD” działał w obrębie województwa opolskiego. Formą opodatkowania firmy była karta podatkowa. Firma z czasem się powiększała i przeniosła swoją siedzibę z ulicy Robotniczej na ulicę Trzech Kotwic 11 gdzie funkcjonuje do dziś. Wtedy przedsiębiorstwo dzierżawiło lokal w budynku Fabryki Silników Elektrycznych „BESEL”.

Przed II Wojną Światową w budynkach należących obecnie do BCH MARKO, prowadziła działalność jedna z największych w Niemczech drukarni. Około 1914 roku drukarnia zatrudniała przeszło 1300 pracowników. Budynki zostały wzniesione w latach 1895-1905. Po 1945 roku powstała Fabryka Silników Elektrycznych „BESEL” w której jednym z pierwszych dyrektorów był Tadeusz Scelina – nieżyjący już ojciec obecnego właściciela budynków.

W 1992 roku przedsiębiorstwo poszerzyło swoją działalność o handel. W ramach INS-BUD-u powstała hurtownia chemiczno – kosmetyczna „ANNA” oraz stoisko handlu detalicznego, gdzie sprzedaż odbywała się bezpośrednio z palet towarowych.

W tym czasie Firma „BESEL” utraciła swój główny rynek zbytu były ZSRR, musiała zmniejszyć produkcję i zwolnić część pracowników. W związku z tym przedsiębiorstwo wystawiło do przetargu część swoich budynków. W 1994 roku budynek, w którym INS-BUD dzierżawił lokal został wystawiony na sprzedaż.

Marek Scelina musiał podjąć decyzję, czy budynek kupić, czy też zmienić lokal. Zdecydował się na to drugie głównie z tego powodu, gdyż sklep dobrze funkcjonował i miał dobrą lokalizację. Rozpoczęto modernizację 3 piętrowego budynku o powierzchni przeszło 1800 m2. Początkowo był otwarty parter o powierzchni 600 m. kw. Pojawili się chętni przedsiębiorcy do wynajęcia powierzchni handlowych. Obecnie wszystkie kondygnacje są zagospodarowane przez kilkanaście sklepów. W 1994 i 1995 roku właściciel zakupił także kilka
innych budynków o łącznej powierzchni 7.986,4 m. kw.

W 1999 roku powstało Brzeskie Centrum Handlowe „Marko” jako spółka cywilna małżonków – Grażyny i Marka Scelina. Nazwa własna „ Marko” pochodzi od imienia współwłaściciela pana Marka Sceliny i stanowi również element Logo firmy, opracowanego również przez niego. Motyw trzech kotwic w logo jest zaczerpnięty z herbu miasta z nieznaczną różnicą dotyczącą położenia grotów kotwic. Siedziba Firmy znajduje się również przy ulicy Trzech Kotwic. W 1999 roku Brzeskie Centrum Handlowe „Marko” otrzymało status zakładu pracy
chronionej. W 2001 roku spółka cywilna przekształciła się w Brzeskie Centrum Handlowe „Marko” Zakład Pracy Chronionej Scelina Marek i Spółka – Spółka Jawna, istniejące pod tą nazwą do dziś. Do spółki dołączyły wtedy dwie córki Państwa Scelina: Anna i Agnieszka tworząc w pełni rodzinną firmę.

W roku 2008 BCH MARKO otrzymało Koncesję MSWiA na świadczenie usług ochrony osób i mienia. W 2011 roku BCH MARKO uruchomiło szwalnię ubrań roboczych i prowadzi przygotowania do uruchomienia nowoczesnej pralni.

W roku 2012 BCH MARKO weszło na rynek handlu artykułami bhp oraz p.poż., tworząc hurtownię. Od lat firma boryka się z niestabilnym polskim prawem, próbując nadążać za
jego zmianami i ten problem uznaje za najbardziej hamujący rozwój przedsiębiorstwa.

Zgodnie z aktualnym odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego 1, BCH MARKO prowadzi obecnie 40 rodzajów działalności o różnych symbolach PKD.

Głównymi działami obejmującymi działalności są: handel hurtowy i detaliczny, usługi budowlane, usługi ochrony osób i mienia, usługi utrzymania czystości oraz produkcja odzieży roboczej. Działalności szczątkowe to działalność szkoleniowa osób dorosłych, wynajem narzędzi budowlanych czy wynajem pracowników.

Nagrody i odznaczenia Brzeskiego Centrum Handlowego „ MARKO” Zakład Pracy Chronionej Scelina Marek i Spółka – Spółka Jawna, ul. Trzech Kotwic 11, 49-300 Brzeg:

2002 r. – Złoty Laur „ Rzemieślnik – przedsiębiorca” ZRP, Super Kontakty, Naczelna Rada zrzeszeń Handlu i Usług – patronat prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego – wręczony 27 marca 2003

2003 r. - srebrny krzyż zasługi od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

2006 r. – srebrny medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego

2006 r. - „Gazela Biznesu 2006” – wyróżnienie „PULSU BIZNESU” w rankingu krajowym najdynamiczniej rozwijających się firm

2007 r. - „Wehikuły Czasu” – II miejsce w woj. opolskim w rankingu krajowym GAZETY PRAWNEJ najzdrowszych przedsiębiorstw

2008 r. - medal 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju ruchu honorowego krwiodawstwa.

2009 r. – Srebrny Laur Umiejętności i kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej w kategorii: Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firmy.

2009 r. – odznaka „ Zasłużony Dla Rzemiosła Województwa Opolskiego” przyznana uchwałą prezydium zarządu Izby Rzemieślniczej w Opolu

2009 r. – brązowy medal w kategorii ZPCHr – konkursu LODOŁAMACZE 2009 przyznany przez kapitułę etapu regionalnego. Patronat POPON.

2009 r. – odznaka „ Zasłużony Dla Rzemiosła Województwa Opolskiego”

2009 r. – Opolska Nagroda Jakości – Opolska Izba Gospodarcza

2010 r. – Kordzik Izby Rzemieślniczej w Opolu – najwyższe odznaczenie oddziału opolskiego Zrzeszenia Rzemiosła Polskiego

2011 r. – Certyfikat „ Zatrudniam bez uprzedzeń”

2012 r. – Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju roku 2011

2012 r. – Ambasador Firm Rodzinnych Roku 2012 w województwie opolskim – pod patronatem Newsweek Polska

2012r. – Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego (nr leg. 148-2012-48 z dnia 5.04.2012r.) wręczony dnia 14 czerwca 2012r.

2013 r. – Pierwsze miejsce w konkursie LODOŁAMACZE 2013 w kategorii zatrudnienie chronione (dolnośląskie i opolski) - organizator POPON.

Brzeskie Centrum Handlowe „MARKO” Zakład Pracy Chronionej Scelina Marek i Spółka – Spółka Jawna, ul. Trzech Kotwic 11, 49-300 Brzeg jest członkiem: Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Zrzeszenia Rzemiosła Polskiego, Polskiego Czerwonego Krzyża – Honorowi Dawcy Krwi.

Współwłaściciel BCH MARKO, Pan Marek Scelina jest fundatorem Fundacji Na Rzecz Osób Chorych i Niepełnosprawnych w Brzegu. Fundacja silnie współpracuje ze Światowym Bankiem Żywności. Dzięki temu corocznie kilkaset ubogich osób z powiatu brzeskiego jest wspomaganych żywnością. Honorowymi członkami Fundacji jest wielu lekarzy, prawników, którzy ofiarowują część swego czasu na porady dla podopiecznych Fundacji.

Andrzej Kiełbowicz

Prowadzisz firmę? Opisz nam swoją historię i wygraj udział w elitarnej debacie! Weź udział w konkursie „Moja droga do wolności gospodarczej” i podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Szczegóły tutaj.