Połowę naszego PKB tworzą niewielkie przedsiębiorstwa. Mało kto pracuje na własny rachunek tak chętnie jak my.

Ufając statystykom GUS, można dojść do wniosku, że zamiast pracować dla kogoś, zdecydowanie wolimy prowadzić własny biznes. Na koniec czerwca tego roku w bazie REGON zarejestrowanych było ponad 4 mln przedsiębiorstw – o 250 tys. więcej niż w roku 2008, gdy zaczął się kryzys. Uśredniając, od 1989 r. przybywało nam średnio po 174 tys. przedsiębiorstw rocznie, a więc w każdej godzinie około 20 Polaków decydowało się na rozpoczęcie własnej przygody z biznesem. W przypadku zdecydowanej większości jest to biznes na małą lub średnią skalę – 99,8 proc. firm stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające mniej niż 250 osób. Pod tym względem dogoniliśmy już Zachód. Ale gdy pod uwagę weźmie się tylko samozatrudnionych, wyrastamy na europejskiego lidera – 18 proc. wszystkich pracujących Polaków ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Oznacza to, że jest ich już 2,7 mln. Średnia dla UE wynosi 14 proc.

Jeszcze lepiej prezentujemy się, jeżeli chodzi o perspektywy na przyszłość – według badań PARP 23 proc. Polaków, którzy jeszcze nie prowadzą własnego biznesu, deklaruje, że chce go otworzyć w ciągu najbliższych 3 lat. Podobny scenariusz rozważa tylko 13 proc. Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków.

Obecnie sektor MSP generuje niemal co drugą złotówkę PKB (dokładnie 48 proc.). Pod tym względem jeszcze trochę nam brakuje do rekordzistki Norwegii, gdzie niemal 60 proc. PKB wytwarzają mikro, małe i średnie firmy, ale już wyprzedziliśmy Finlandię, Francję, Luksemburg, Włochy i Portugalię. I w naszym zasięgu znajdują się Niemcy z wynikiem na poziomie 50 proc.

Za tym wszystkim idą pieniądze. W 2011 r. firmy z sektora MSP miały 816,5 mld zł przychodu, a krajowy budżet na wszystkich przedsiębiorstwach odprowadzających podatek CIT zarobił 25 mld zł. Do tego dochodzą wpływy z PIT samozatrudnionych. Wypada zatem postawić pytanie: czy biorąc pod uwagę wkład przedsiębiorców w budowę całej gospodarki, państwo okazuje im należyty szacunek i zapewnia dogodne warunki do pracy?

Prowadzisz firmę? Opisz nam swoją historię i wygraj udział w elitarnej debacie! Weź udział w konkursie „Moja droga do wolności gospodarczej” i podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Szczegóły tutaj.