Oto kilka praktycznych porad, jak małe firmy mogą uniknąć wysokich kosztów związanych z wymianą walut.

Polscy przedsiębiorcy z sukcesem konkurują na zagranicznych rynkach. Wielu z nich zastanawia się, jak nie przepłacać za wymianę walut, z której korzystają eksportując lub importując towary czy usługi.

Przelewaj pieniądze za granicę przez Internet

Dokonywanie przelewów przez Internet jest zazwyczaj tańsze niż składanie dyspozycji realizacji przelewu zagranicznego w oddziale. – Zlecanie przelewów zagranicznych poprzez system bankowości internetowej jest proste i szybkie. Można to zrobić bez wychodzenia z biura czy z domu, a cała operacja zajmuje nie więcej niż kilka minut – mówi Łukasz Falkiewicz, kierownik ds. sprzedaży w departamencie skarbu w Meritum Banku.

Reklama

Wybierając konto dla firmy sprawdź opłaty za przelewy zagraniczne

Wybierając konto dla swojej firmy warto sprawdzić, jaką dany bank pobiera opłatę nie tylko za jego prowadzenie, ale także, za dokonywanie przelewów zagranicznych. Banki mają często kilka pakietów dla małych firm. Jeśli firma zajmuje się głównie eksportem lub importem, należy szukać konta dedykowanego firmom o takim profilu – z reguły mają one niższe opłaty za usługi, z których firma korzysta na co dzień i wyższe za te, z których korzysta sporadycznie.

Negocjuj kursy z bankiem

Negocjowanie kursów walut z bankiem to kolejny sposób na oszczędności przy transakcjach walutowych. Transakcje na rynku FX jeszcze do niedawna były zarezerwowane jedynie dla firm importujących lub eksportujących o znacznych obrotach. – Głównym powodem małej dostępności tego typu transakcji dla mniejszych graczy był próg negocjacyjny, po przekroczeniu którego można było negocjować kurs, po jakim wymienia się walutę. Standardem na rynku do dziś jest wysokość minimalna 10 000 euro lub dolarów dla jednej transakcji. Jednak niektóre banki obniżyły ten próg umożliwiając małym firmom kupowanie walut po kursie lepszym niż oficjalny – tłumaczy Łukasz Falkiewicz.

Korzystaj z pomocy dealera walutowego

Zadaniem dealera walutowego jest między innymi dostarczanie bieżących informacji o sytuacji na rynku, czyli np. korzystnych kursach. Dzięki temu, można dokonać transakcji walutowej w odpowiednim momencie, czyli wtedy, gdy kurs jest korzystny dla firmy.

W praktyce taka wymiana polega na telefonicznej rozmowie właściciela lub upoważnionej osoby z firmy z dealerem walutowym, podczas której ustalane są warunki wymiany takie jak: waluta, strona transakcji (kupno lub sprzedaż), wolumen transakcji oraz kurs przewalutowania. Potwierdzenie transakcji odbywa się zazwyczaj poprzez podanie przez klienta unikalnego hasła, a sama rozmowa jest nagrywana, tak by można było zweryfikować jej poprawność. – Transakcje z dealerem walutowym to nie tylko wymiana bez pośredników, najczęściej kantorów, ale dodatkowo oszczędność czasu oraz zapewnienie sobie i swoim środkom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu – podsumowuje Łukasz Falkiewicz.