Prowadzisz własny biznes, nie masz problemów finansowych i liczysz, że doczekasz zasobnej starości? Możesz się oszukać. Jak wynika ze statystyki, osoby prowadzące własny biznes uzyskują emerytury w wysokości ok. 1200 zł netto, czyli znacznie poniżej średniej wartości takiego świadczenie w naszym kraju.

Niska emerytura może być szczególnie dotkliwa, gdyż nierzadko osoby prowadzące firmę uzyskują wysokie dochody i przyzwyczajają się do wygodnego trybu życia. Expander ostrzega, że jeśli nie zadbają samodzielnie o swoją przyszłość i nie będą oszczędzać, to na emeryturze czeka ich bardzo drastyczne pogorszenie sytuacji materialnej.

Media

W ostatnim czasie toczą się liczne dyskusje dotyczące OFE, ZUS-u i systemu emerytalnego. Niezależnie jednak od tego, jakie zmiany zostaną wprowadzone w tym systemie pewni możemy być tego, że najpierw długo będziemy musieli pracować żeby emeryturę w ogóle dostać i że jak już ją dostaniemy, to będzie ona bardzo niska. Dla przykładu osoby po przepracowaniu ok. 30 lat otrzymają emeryturę wynosząca jedynie ok. 46% swojej ostatniej pensji.

Trudno jest nagłe przyzwyczaić się, że nasze dochody spadną o ponad połowę. Tymczasem przedsiębiorcy muszą przygotować się na znacznie większy szok. Dla przykładu mogą uzyskać emeryturę wynosząca mniej niż 10% ich wcześniejszego wynagrodzenia. Wielu z nich uzyskuje bowiem wysokie dochody. Nie przekłada się to jednak na poziom emerytury. Z danych GUS wynika, że wypłacane im świadczenia są znacznie niższe niż średnia. W 2011 r. przeciętnie otrzymywali oni 1449 zł brutto, czyli ok. 1200 zł netto.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS za 2011 r.

Dzieje się tak, ponieważ osoby prowadzące firmy zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ok. 1600 zł netto. W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską emeryturę. Dla części z nich kwota otrzymywanego świadczenia będzie wystarczała im na przysłowiowe waciki.

Takie osoby powinny samodzielnie zatroszczyć się o swoją przyszłość. Jeśli nie odłożą odpowiedniej kwoty, to na emeryturze będą musieli pogodzić się z drastycznym pogorszeniem poziomu życia. W ich przypadku oszczędności są również potrzebne z innego powodu. Prowadzenie biznesu wiąże się z wysokim ryzykiem. Błędem jest więc myślenie, że przyszłość zapewni im ich firma. Konkurencja i zmiany gustów konsumentów powodują, że część przedsiębiorstw tego nie wytrzymuje i znika z rynku. W takiej sytuacji oszczędności odkładane z myślą o emeryturze mogą okazać się bardzo przydatne.

Jarosław Sadowski,Główny Analityk firmy Expander