Polskie firmy w kleszczach podwyżek – zobacz, dlaczego rosną koszty, a maleją zyski MSP

autor: Jarosław Krawędkowski22.02.2013, 13:00; Aktualizacja: 25.02.2013, 09:21
Rośnie dramat małych firm: Rosnące koszty - opłaty pracownicze ZUS, podatki lokalne oraz ceny mediów, obniżają coraz bardziej ich rentowność.

Rośnie dramat małych firm: Rosnące koszty - opłaty pracownicze ZUS, podatki lokalne oraz ceny mediów, obniżają coraz bardziej ich rentowność.źródło: ShutterStock

Pisaliśmy niedawno o fali podwyżek czynszów, komunikacji, podatków lokalnych, które od początku roku dotykają każdego Polaka. Sprawdziliśmy, czy ten sam proces dotknął również firmy, szczególnie te małe i średnie. I wynik jest porażający – podwyżki, podnoszące na bardzo niebezpieczny poziom koszty prowadzenia firmy, dotyczą właściwie wszystkiego – od ubezpieczeń, poprzez podatki lokalne, do opłat za media.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • jan(2013-02-23 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    oni i tak płacą pod stołem większość pensji,a przy umowie śmieciowej nie muszą płacić prawie żadnych składek.GDZIE KONTROLE

    Odpowiedz
  • A kto rzadzi w Polsce?(2013-02-23 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Matół i złodzieje z PO.

    Odpowiedz
  • aga(2013-02-23 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    i w ten sposób czrna strefa się rozrasta. Wcale się nie dziwię

    Odpowiedz
  • Jerzy(2013-02-23 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    I tak zarzyna się kury co znosiły złote jaja. Ciekawe skąd rząd weźmie pieniądze na wynagrodzenia sfery budżetowej jak zaczną znikać te złotodajne firmy?

    Odpowiedz
  • antylupa(2013-02-23 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    No i znów nieśmiertelna na tym portalu LUPA. Stało się to już trochę nudne...

    Odpowiedz
  • on(2013-02-23 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Polskę wykończy niemiecki agent (wiemy o kogo chodzi) ,oraz Litwin RP.
    Polacy!! Nie dajmy się. Głosujmy na Angelę Merkel.Ta pani? Może uzdrowić polską gospodarkę biorąc ślub z Tuskiem.

    Odpowiedz
  • AAK(2013-02-23 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda na to, że w Polsce kryzys dopiero się zaczyna. Kupujmy bilety póki mamy pieniądze.

    Odpowiedz
  • Pamiętam antyPO(2013-02-23 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    a zielona wyspa gdzie? Pamiętacie te wszystkie obiecanki? Dlaczego PO wygrała? Pamiętacie? Kto dał się nabrać?

    Odpowiedz
  • Al@(2013-02-23 21:06) Zgłoś naruszenie 00

    Za biedę powinien płacić elektorat PO. Nikt więcej.

    Odpowiedz
  • Janosik(2013-02-23 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    No, raczki do góry, kto glosowal na PO?? To czego jeczycie??? ... Mata co chcieliscie, bo mlody, sympatyczny i nie z PIs... a do Rumunii nam juz naprawde niedaleko, tam w kazdej rodzinie jest minimum jeden bezrobotny. A u nas- tak samo!!! Tylko mlody Tusk i prawdobodobnie przychowek Komora( a Rostowskiego na 100% u Sikory) maje robote po 12-15 000 miesiecznie A wiec tylko tak dalej glosowac, a bedzie jeszcze lepiej...innym!

    Odpowiedz
  • zaniepokojony(2013-02-23 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Naiwność była błędem drobnych przedsiębiorców,zaufaliście tym kłamliwym oszustom, obiecali wam mniejsze podatki , a co macie zwiększone obciążenie ,już niby nie podatki ale zwiększone opłaty np. za media, za wielkości dachu itd.po prostu wykańczają POLSKICH przedsiębiorców, aż strach myśleć co będzie dalej

    Odpowiedz
  • Rob(2013-02-24 04:06) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej bedzie Bulgaria i Donald spierd... do Brukseli. Jemu juz nigdy krzywda sie nie stanie. I tak po ponad 20stu latach poronionych reform Polska jest w d... aha zapomnialem, mamy piekne stadiony, ktore sa tak potrzebne jak dziura w moscie.
    Odnosze wrazenie, ze Polska od dwoch dekad rzadzi stado malp, ktore bawi sie znakomicie na koszt calego zoo.

    Odpowiedz
  • sn(2013-02-24 05:33) Zgłoś naruszenie 00

    Mało tego to jakie są opłaty dla sp.z o.o. i nie ważne czy 3 -4 osobowa , jakakolwiek zmiana to gehenna biurokracji, stracony czas dla firm i koszty, np. przerejestrowanie 500zł sąd+100 ogł. MSiG, notariusz 1250 zł !!!(podstawa przepis MS ) z wypisami = ok.2000zł z dodatkowymi wypisami. Wypełnianie druków KRS-W3, KRS-WK,KRS -WM,KRS-WE, lista udz. i wzory podpisów notarialne, NIP-2,RG 1, RG-RD, ZUS ZPA. Pytanie, gdzie ten Rząd ,Sejm który miał ułatwiać małym firmom życie ,a te małe firmy mają duży wpływ na niwelację bezrobocia. Zarząd , Wspólnicy Spółki powinni tylko uchwałami , zarządzeniami zgłaszać zmiany, a resztę wymyślonej biurokracji powinny załatwiać Sądy, UG ,US, ZUS,po to im za nasze podatki kupiono systemy i komputery. To byłoby bardzo skuteczne w zwalczaniu rozbuchanej biurokracji w większości zbędnej (ok.30% etatów ) , która tylko nabija koszty firmom i kłopoty, powoduje wzrost zbędny etatów w urzędach do pilnowania oraz wymyślania nowych bzdurnych przepisów . Szanowny Rządzie, Sejmie weźcie się do roboty szczególnie w nadchodzącym kryzysie dla ludzi i firm, nie przydzielajcie sobie i kolesiom partyjnym ( bo to mieliśmy za PZPR) po 20-50 tys. pensji , premii bo nie ma za co, bo inaczej to jest łupienie RP po pozorem prawa przez Was i dla Was stworzonego.Jest to amoralne. Przypomina się teza Urbana,że Rząd się zawsze wyżywi a reszta może padać pysk. Wyborcy zastanówmy się, takie rządy tylko nas łupią, wprowadzają wiele ludzi w nędzę , ruinę. Czy mogą oni tak dalej rządzić???!!!

    Odpowiedz
  • lalala(2013-02-24 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    co za ch... ten wzrost prognozował?wzrost wynagrodzeń brutto rzecz jasna...czyj znajomy?

    Odpowiedz
  • hitaczi(2013-02-24 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    O tak, trzeba nam więcej kontroli. Za 20 lat będzie można już kontrolować tylko emerytów i polityków bo nikogo więcej w tym kraju nie będzie.

    Odpowiedz
  • Green(2013-02-24 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Naród Polski wykończy Platforma Platfusów (Obywatelska nigdy nie była).

    Odpowiedz
  • safetylogic_pl(2013-02-24 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Samochód w firmie to nie tylko konieczność ale i źródło kosztów. Tym wyższe im bardziej firma ich nie kontroluje. Z badań Pulsu Biznesu (IBF) wynika, że firmy kuleją nie tylko w kontroli kosztów ale i dokumentów regulujących użytkowanie aut. Pozbawiają się w ten sposób wpływu na kierowcę od którego większość z tych kosztów zależy. Większość firm może obniżyć koszty auta o połowę i przy okazji zmniejszyć ryzyko. Brzmi zbyt optymistycznie?

    Odpowiedz
  • K(2013-02-24 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Koszty wymienionych obciążeń dotykają przede wszystkim ostatnie ogniwo w tym "łańcuszku szczęścia"czyli zwykłego człowieka,który nie ma co odliczyć.Rozumiem rozgoryczenie malutkich firm ,które jeśli zatrudniają to 1,2 osoby i im trudno związać koniec z końcem bo nie mają możliwości (bo z czego)wrzucenia w koszty i inwestycje nie mówiąc już o kreatywnej księgowości.Jakoś tak dziwnie się dzieje,że przedsiębiorcy zawsze narzekają jaki drogi jest pracownik i na nim "oszczędzają" w razie trudności.W tym kraju nic się nie opłaca jak nie jest zysk razy3 i więcej.Inna rzecz ,że na samych usługach bez zakładów produkcyjnych daleko nie zajedziemy bo kto niby ma być ostatecznym konsumentem :bezrobotny,rencista,emeryt a może bezdomny?To przede wszystkim trzeba ruszyć a nie dalej robić z Polski międzynarodowe wysypisko odpadów!Na koniec nadmierny fiskalizm,daniny i bzdurne obciążenia prowadzą do buntu co jak pokazuje historia nie wychodzi nam na zdrowie no ale jakoś trzeba się bronić i aż strach się bać!

    Odpowiedz
  • Ret(2013-02-24 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Załóż firmę w 1 okienku, a potem dopiero zobaczysz jak cię wykonczymy. Do powyższych opłat należy dodać opłatę srodowiskową (któraś firma nie ma auta?), opakowaniową, gratisową pracę pod przymusem dla GUS i Ustat, rozliczanie zużytych kartuszy i inne pierdoły. A wszyst to i tak w poczuciu, ze na pewno o jakiejś opłacie się zapomniało lub nie wiedziało bo wiedza ta nie czeka w 1 okienku na młodego przedsiębiorcę tylko skutecznie została ukryta w milionie nowelizowanych ciagle ustaw. Mandaciki gwarantowane.

    Odpowiedz
  • sj(2013-02-24 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Kryzys bo ostatnie ogniowo czyli Obywatel nie kupuje bo nie ma za co ,bo nie ma pracy lub ma byle jaką, która nie zawsze starcza na przetrwanie.
    Niby skąd ma mieć pracę jak Rząd nie nadzorował skutecznie swoich zakładów (siedzieli bubki partyjne w RN,Zarządach i tylko kasę łupili i nic nie robili, często na niczym się nie znali. Pod tym parasolem Rządu i partii doprowadzono najpierw do ruiny fabryki, stocznie, kopalnie ,PGR,kolej itp.z braku rozsądnego zarządzania.Niemcy stocznie ochronili !!!).Dygnitarze tylko dbali o swoje pensje, aż do ruiny firmy, dalej na tym się pastwił syndyk , na końcu za grosze sprzedali. Tym co winni nie zabrano premii czy nawet pensji, za złe zarządzanie, odprawy dostali duże !!!.Handel i usługi to ogniwo pośrednie , zależne od produkcji , która jest w deficycie.Stąd jest tyle bezrobotnych(ok.2 miln) , których utrzymanie drogo kosztuje RP i ich, nerwy,wszystko spadło na tych najsłabszych czyli lud. Duża ilość bezrobotnych z winy polityki (nie proprodukcyjnej) Rządu ,nie zapewnia im się pracy, a zmusza starych do pracy do 67 lat, taka jest prawda tych rzadów !!! Oni nic z tym nie robią skutecznie, a tylko udają ,pozorują działania, z stąd jest taki stan.

    Odpowiedz