Od początku 2013 r. BGK uruchomi linię poręczeniową dla kredytów obrotowych o łącznej wartości do 60 mld zł dla małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowało PAP w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

W komunikacie dodano, że "poręczenie będzie udzielane na okres do dwóch lat do 60 procent wartości kredytu, a prowizja będzie wynosiła zero w pierwszym roku".

Jak zaznaczyło CIR, blisko 50 proc. PKB Polski wytarzają małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają 70 proc. pracowników. CIR podkreśliło w komunikacie, że firmy te "mają utrudniony dostęp do kredytu i boleśnie odczuwają zatory płatnicze".

Premier Donald Tusk poinformował podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie, że rząd zamierza powołać spółkę pod program zatytułowany "Inwestycje Polskie", która do 2015 roku będzie miała możliwości inwestycyjne w wysokości 40 mld zł, a jej operatorem będzie BGK. Dodał, że kwota ta nie wpłynie na poziom deficytu i długu publicznego, gdyż użyte zostaną m.in. kapitały zamrożone w udziałach w spółkach Skarbu Państwa.

Program inwestycyjny rządu i wsparcie kredytowe dla MSP
pobierz plik

Linia gwarancyjna dla małych i średnich przedsiębiorstw

Minister Rostowski przedstawił program portfelowej linii gwarancyjnej „de miminis”.

Projekt przeznaczony jest dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw;

Dotyczy kredytu obrotowego (na cel bieżącego finansowania);

Do kwoty 3,5 mln zł na pojedyncze zaangażowanie;

Maksimum 60 proc. wartości kredytu;

Na okres maksymalnie 2 lat i 3 miesięcy;

Bez dodatkowego zabezpieczenia, poza tym wymaganym przez banki;

Dla kredytobiorców ze zdolnością kredytową.