Wiele młodych osób coraz częściej myśli o założeniu własnej działalności jako alternatywie dla pracy na etacie. Zastanawiają się jednak skąd wziąć środki na start swojego biznesu. Jedną z możliwości jest kredyt na start. Jakie są najciekawsze oferty dla startujących przedsiębiorców?

Pieniądze ponoć szczęścia nie dają, ale są niezbędne przy zakładaniu własnej firmy. Młodzi przedsiębiorcy, nieposiadający własnych środków na rozpoczęcie działalności mogą skorzystać z różnorodnych dotacji na start swojej firmy. Wiele instytucji zachęca do skorzystania z programów pomocowych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W ramach takiej pomocy można otrzymać nawet 40 000 zł bezzwrotnej pożyczki na start po spełnieniu określonych warunków.

Młodzi przedsiębiorcy mogą także dodatkowo otrzymać w ciągu pierwszych 6 miesięcy wsparcie pomostowe, przeznaczone na bieżące opłaty. Osoby bezrobotne mogą otrzymać także wsparcie z Urzędu Pracy w ramach aktywizacji osób bezrobotnych. Choć nie jest to już tak wysoka suma, to wystarcza ona jednak na zakup najpotrzebniejszych sprzętów i przedmiotów. Formalności nie są zbyt skomplikowane, a środki są rozdzielane, jeśli tylko są pieniądze. O szczegóły należy dopytywać w konkretnych Urzędach Pracy.

Potrzebujesz pieniędzy na rozwój firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla msp

Brać kredyt czy nie – trudna sprawa

Młodzi przedsiębiorcy boją się kredytów, gdyż nie wiedzą, czy będą w stanie je spłacić. Tymczasem kredyt może być dobrym rozwiązaniem także dla osoby stawiającej dopiero pierwsze kroki we własnym biznesie. Koszty kredytu, takie jak odsetki, marża, prowizja czy ubezpieczenie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, zmniejszający wysokość podatku do zapłaty. Niektóre banki próbują przyciągnąć klientów, oferując dla nich dodatkowe udogodnienia.

Kredyty na start dla początkujących przedsiębiorców
Bank/firma Nazwa kredytu Rodzaj kredytu Zalety
Idea Bank Kredyt na Start kredyt gotówkowy Do 15000 zł bez zabezpieczenia, z zabezpieczeniem do 200000 zł, od pierwszego dnia funkcjonowania firmy, promocja "Rok bez ZUS" dla jednoosobowej działalności gospodarczej
FM Bank Kredyt na start kredyt gotówkowy Zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, mikrofirmy mogą pożyczyć max. 60000 zł, franczyzobiorcy - 25000 euro, pod warunkiem, że działalność lub franczyzna jest prowadzona nie dłużej niż 12 miesięcy
Tax Care Kredyt na start kredyt hipoteczny Dla przesiębiorców posiadających lokal na własność, nawet do 200000 zł, jednk nie więcej niż 30 % LTV, przyznawany na cel, związany z działalnością
ING Bank Śląski Linia kredytowa dla Przedsiębiorców otwarta linia kredytowa Można otrzymać od 2500 zł do 500000 zł, przyznawany na rok, z możliwością odnowienia, zadłużenie spłacane w dowolnej kwocie i dowolnym czasie
Źródło: TotalMoney.pl i strony bankówRok bez ZUSu? To możliwe!

Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców przygotował Idea Bank. Oferowany przez tę instytucję Kredyt na Start jest przeznaczony dla wszystkich, którzy zakładają swoją firmę. Można o niego wnioskować już od pierwszego dnia działania firmy. Bez zabezpieczeń można otrzymać kwotę 15 000 zł, a z zabezpieczeniem nawet 200 000 zł. Dodatkowo osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z promocji „Rok bez ZUS”. W jej ramach Idea Bank pokrywa składki do ZUS za jeden rok do wysokości 400 zł miesięcznie. Długi okres kredytowania, sięgający nawet 15 lat, korzystne, indywidualnie ustalane oprocentowanie i szybka decyzja kredytowa sprawiają, że kredyt ten jest bardzo przyjazny dla początkujących przedsiębiorców.

Startuj z FM Bankiem

Przedsiębiorcy, rozpoczynający działalność powinni zapoznać się także z ofertą FM Banku. Bank ten niedawno podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. W jej ramach której będzie mógł udzielić mikrofirmom kredytów na start w łącznej kwocie sięgającej prawie 70 mln zł. Firmy rozpoczynające działalność lub działające nie dłużej niż 12 miesięcy mogą otrzymać kredyt w maksymalnej wysokości 60 000 zł na okres od 3 do 24 miesięcy pod warunkiem przedstawienia uproszczonego biznesplanu i niekorzystania z innych produktów kredytowych FM Banku. Z oferty „Kredyt na start” mogą skorzystać także franczyzobiorcy, który rozpoczynają lub prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Mogą oni otrzymać maksymalnie 25 tys. euro na okres do 24 miesięcy pod warunkiem przedstawienia umowy z franczyzodawcą, działającym na rynku nie krócej niż dwa lata. Dzięki poręczeniu EFI przedsiębiorcy nie muszą przedstawiać zabezpieczeń kredytu.

Kredyt hipoteczny na start

Przedsiębiorcy, którzy dysponują tytułem własności lokalu mogą skorzystać z oferty „Kredyt na start” firmy Tax Care. Otrzymać można nawet do 200 000 zł na podstawie prognozowanego dochodu. Kredyt nie może jednak przekroczyć 30% wartości nieruchomości, stanowiącej jego zabezpieczenie . Dla klientów Tax Care okres kredytowania wynieść może nawet 20 lat. Pieniądze są przyznawane na cel operacyjny, związany z prowadzoną działalnością. Warto podkreślić, że firma Tax Care oferuje wsparcie przedsiębiorcom nie tylko w kwestii kredytów na start, lecz także innych problemów związanych z założeniem i funkcjonowaniem działalności gospodarczej.

Porównaj kredyty firmowe i wybierz najlepszy dla siebie

Linia kredytowa w rachunku

Osoby, które prowadzą działalność od minimum 6 miesięcy mogą skorzystać z oferty ING Banku Śląskiego. Przygotował on Linię Kredytową dla Przedsiębiorców, którzy posiadają konto firmowe w dowolnym banku od 6 miesięcy i założą rachunek w ING Banku Śląskim przed złożeniem wniosku o udzielenie linii. Otrzymać można do dyspozycji od 2 500 zł do nawet 500 000 zł. Linia kredytowa przyznawana jest na rok. Może jednak być automatycznie przedłużona. Zadłużenie można spłacać w dowolnej kwocie i dowolnym terminie, co jest bardzo dogodne dla przedsiębiorców.

Początkujący przedsiębiorcy nie są pozostawieni samym sobie. Jeśli dobrze poszukają, to znajdą taką ofertę kredytową, której ciężar będą w stanie udźwignąć. Choć większość młodych przedsiębiorców woli pożyczyć pieniądze od rodziny lub nieco odłożyć, ciężko pracując, to warto jednak chociaż poznać swoje możliwości uzyskania kredytu na start firmy.