Kredytowanie działalności gospodarczej jest jednym ze sposobów rozwijania firmy i utrzymania płynności finansowej. Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych młodych, boi się kredytów jak diabeł święconej wody. Warto jednak zapoznać się z możliwościami, spośród których może wybierać przedsiębiorca.

Rodzajów kredytów, z których może skorzystać przedsiębiorca jest wiele. Wśród nich są kredyty gotówkowe, inwestycyjne, hipoteczne i obrotowe. W poniższym tekście zajmiemy się ostatnim z wymienionych kredytów – kredytem obrotowym.

Kredyt obrotowy – co to takiego?

Kredyt obrotowy przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności firmy – na przykład na zakup towarów, surowców, materiałów oraz opłatę tych zobowiązań, które nie są przeterminowane. Kredyt obrotowy uznawany jest za kredyt krótkoterminowy.

Porównaj kredyty firmowe i wybierz najlepszy dla siebie

Wyróżniamy kredyt obrotowy w rachunku bieżącym i kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. W przypadku tego pierwszego przedsiębiorca ustala z bankiem limit kredytowy, z którego w razie potrzeby może skorzystać. Do wysokości tego limitu może zadłużyć się w rachunku bieżącym. Każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności zmniejsza bieżące saldo kredytowe. Zwykle umowa o kredyt obrotowy w rachunku bieżącym jest podpisywana na rok. Może ona zostać przedłużona na kolejny rok, podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu w rachunku dla klienta detalicznego.

Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym to z kolei rozwiązanie jednorazowe. Skorzystać z niego mogą także ci klienci, którzy nie posiadają rachunku firmowego w danym banku. Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym także może być odnawialny. Przyjrzyjmy się zatem propozycjom kilku kredytów obrotowych dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem i osiągają przychód w wysokości kilku tysięcy złotych.

Odnawialny kredyt obrotowy w Deutsche Banku PBC

Deutsche Bank PBC posiada w swojej ofercie zarówno kredyt obrotowy odnawialny, jak i nieodnawialny. Mają one podobne warunki. W obu przypadkach minimalna kwota kredytu wynosi 10 000 zł, a górna jest nieokreślona. Umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na rok z możliwością odnowienia. Kredyt nieodnawialny przyznawany jest na trzy lata. Odsetki można spłacać miesięcznie lub kwartalnie. W przypadku kredytu odnawialnego kapitał spłacany jest jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Kapitał kredytu nieodnawialnego można spłacać w miesięcznych ratach lub jednorazowo. Bank w przypadkach obu kredytów dopuszcza wcześniejszą spłatę całości zobowiązania.

Kredyt obrotowy w Idea Banku

Ciekawą ofertą dla przedsiębiorców poszczycić się może także Idea Bank. Nowe firmy, czyli takie, dla których wyszukujemy oferty, mogą otrzymać 15 000 zł bez zabezpieczeń. Jeśli zaś firma działa kilka miesięcy, ale mniej niż rok to otrzymać może 100 000 zł bez zabezpieczenia, a w przypadku zabezpieczenia kredytu nieruchomością - nawet 1 mln złotych. Większość młodych firm raczej o takie kwoty wnioskować nie będzie, ale warto wiedzieć, że takie możliwości są.
Dodatkowo Idea Bank gwarantuje krótki czas oczekiwania na decyzję oraz długi okres kredytowania, sięgający nawet 10 lat. Klientom, którzy posiadają limit kredytowy w innym banku oferowane jest podwyższenie go o 20% w przypadku skorzystania z produktów Idea Banku. Warto więc wziąć tę promocję pod uwagę.

Kredyt obrotowy w MultiBanku

Młodych przedsiębiorców, szukających elastycznego kredytu obrotowego, zadowolić może również oferta MultiBanku. Choć kredyt kierowany jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność od co najmniej roku, to jednak oferowana przez bank karencja w spłacie, która może trwać maksymalnie przez rok, brzmi zachęcająco. Kredyt obrotowy w MultiBanku jest przyznawany na 12 miesięcy. Jego spłata może być wydłużona nawet do 36 miesięcy, włączając w to okres karencji. W przypadku zobowiązań w kwocie do 20 000 zł nie są wymagane zabezpieczenia. W przypadku kredytów w wyższych kwotach wymagane jest zabezpieczenie rzeczowe.

A może rozwiązanie alternatywne?

Młody przedsiębiorca ma także inne, poza kredytem obrotowym, możliwości kredytowania swojej działalności. Kredyt inwestycyjny, gotówkowy, otwarta linia kredytowa, kredyt w rachunku bieżącym, to rozwiązania, które warto wziąć po uwagę, szukając idealnego lub prawie idealnego sposobu na zapewnienie płynności finansowej. Trudno jest określić, które z nich będą najlepsze dla przedsiębiorcy, gdyż każdy oczekuje czegoś innego. Poniżej przedstawimy oferty kredytu gotówkowego, otwartej linii kredytowej i kredytu w rachunku bieżącym, gdyż te produkty są przeznaczone do finansowania bieżącej działalności w odróżnieniu od kredytu inwestycyjnego, przeznaczonego na konkretny cel.

Kredyt Biznes Ekspres w BZ WBK

Produkt ten jest usytuowany pomiędzy produktem gotówkowym a inwestycyjnym. Środki uzyskane za jego pośrednictwem mogą być przeznaczone zarówno na konkretną inwestycję, jak i na bieżącą działalność. Biorąc Kredyt Biznes Ekspres w Banku Zachodnim WBK nie ma potrzeby przedstawiania faktur rozliczeniowych. Okres kredytowania wynosi do 5 lat, maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet 500 000 zł. Do wysokości 200 000 zł nie są wymagane zabezpieczenia, a kredyt może być uruchomiony jednorazowo lub w transzach.Linia kredytowa dla Przedsiębiorców ING Banku Śląskiego

To rozwiązanie może być korzystne dla tych, którzy chcieliby mieć pieniądze pod ręką, ale niekoniecznie na koncie bieżącym firmy. ING Bank Śląski oferuje linię kredytową dla klientów prowadzących działalność co najmniej pół roku, o ile założą oni konto w ING przed złożeniem wniosku. W ten sposób otrzymać można od 2500 do nawet 500 000 zł. Umowa o linię kredytową zawierana jest na rok z możliwością przedłużenia, czyli podobnie jak w przypadku limitu w rachunku bieżącym. Zadłużenie można spłacać w dowolnym momencie i dowolnej kwocie.

Szukasz kredytu dla firm? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy

Kredyt w rachunku bieżącym w Alior Banku

Zapobiegliwi przedsiębiorcy, którzy lubią mieć coś w zanadrzu na czarną godzinę z pewnością będą zadowoleni z możliwości skorzystania z kredytu w rachunku bieżącym, potocznie zwanego debetem. W razie potrzeby skorzystania z udostępnionych środków, przedsiębiorca może to zrobić o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności załatwiania każdorazowo formalności. W innym wypadku, pieniądze leżą i czekają na odpowiedni moment do ich wykorzystania. Dodatkowo wygodne jest to, że każdy wpływ na rachunek zmniejsza istniejące zadłużenie. Przykładem takiej oferty jest propozycja Alior Banku, o którą wnioskować mogą nawet firmy dopiero rozpoczynającej działalność. Maksymalna kwota kredytu w rachunku wynosi 300 000 zł, a decyzja kredytowa jest podejmowana szybko. Kredyt może być odnawiany automatycznie.

Kredyty obrotowe oraz inne formy kredytowania dla firm w wybranych bankach
Kredyty obrotowe
Bank Nazwa kredytu Rodzaj kredytu Kwota minimalna Kwota maksymalna  Czas trwania kredytu
Deutsche Bank PBC Kredyt obrotowy odnawialny/ nieodnawialny 10 000 zł nieokreślona 1 rok z możliwością przedłużenia/3 lata
Idea Bank Kredyt obrotowy odnawialny/ nieodnawialny 1 000 zł 15 000 zł (dla nowych firm) 100 000 zł (dla firmy działającej krócej niż rok) 1 rok z możliwością przedłużenia/max. 10 lat
MultiBank Kredyt obrotowy nieodnawialny Ustalana indywidualnie Ustalana indywidualnie max. 3 lata
Inne formy kredytowania
Bank Zachodni WBK Kredyt Biznes Ekspres  kredyt gotówkowy bd 500 000 zł max. 5 lat
ING Bank Śląski Linia kredytowa dla Przedsiębiorców linia kredytowa 2 500 zł 500 000 zł 1 rok z możliwością przedłużenia
Alior Bank Kredyt w rachunku bieżącym limit kredytowy 2 000 zł 500 000 zł 1 rok
Źródło: strony banków i TotalMoney.pl

Powyższy przegląd różnych możliwości kredytowania pozwala stwierdzić, że kredyt obrotowy dla niektórych przedsiębiorców będzie rozwiązaniem dobrym. Choć dla małych firm kwota kredytu obrotowego zwykle jest dość niska, to jednak są plusy, które mogą przeważyć na korzyść kredytu obrotowego, takie jak karencja w spłacie czy możliwość miesięcznej spłaty samych odsetek ze spłatą kapitału na koniec okresu kredytowania. Przedsiębiorcom pozostaje więc dobre rozeznanie wszystkich wad i zalet możliwości, które biorą pod uwagę.