Chiński rząd wydał zgodę na rozliczanie faktur w renminbi (RMB) przez chińskie firmy, co było dużym krokiem w kierunku globalizacji. Decyzja ta otworzyła nowe możliwości przed polskimi firmami handlującymi z Chinami – mogą one teraz wyceniać, przeprowadzać i fakturować transakcje ze złotego bezpośrednio w renminbi, pomijając pośrednictwo dolara.

Polskie firmy już nie muszą czekać na przetworzenie transakcji w trzech walutach. Dzięki temu łańcuch dostaw staje się szybszy, tańszy i bardziej przejrzysty. Chińscy dostawcy również czerpią korzyści, w postaci szybszego otrzymywania ulg podatkowych od władz, wsparcia w obniżaniu kosztów łańcucha dostaw, przy jednoczesnej ochronie poziomu marży.

Dla polskich przedsiębiorców to dobry moment na współpracę z Chinami – przeliczanie transakcji handlowych na renminbi jest teraz dużo prostsze i może prowadzić do zmniejszenia kosztów. Jak pokazuje ankieta przeprowadzona przez Western Union Business Solutions wśród ponad 1000 firm w Chinach kontynentalnych pod koniec 2011 roku, jeden na pięciu chińskich eksporterów nalicza dodatkowe marże w wysokości średnio 3% na pokrycie ryzyka walutowego i kosztów przewalutowania.

Dokonywanie płatności w renminbi to także dobra okazja do udoskonalania relacji biznesowych. Prawie 40% ankietowanych chińskich firm wyraziło chęć otrzymywania płatności w lokalnej walucie ze względu na niższe ryzyko kursowe i większą wygodę. W biznesie to bardzo istotna zaleta — przyspieszenie cyklu rozliczania transakcji może pomóc w optymalizacji przepływu środków pieniężnych i znacząco zredukować koszty wewnętrznego przetwarzania płatności. Dodatkowo, w wielu przypadkach otrzymanie zapłaty w renminbi zamiast w dolarach może pomóc krajowym partnerom przyspieszyć procedury celne i ograniczyć wymagania dotyczące raportowania oraz udoskonalić kontrolę nad procesami płatności i obsługi należności.

Jako że samo budowanie i utrzymywanie sieci relacji bankowych w Chinach jest trudnym i skomplikowanym procesem, warto rozważyć współpracę z dostawcą usług walutowych, który pomoże zagwarantować korzyści skali oraz dostarczy różnorodnych narzędzi obsługi płatności przychodzących i wychodzących, bez obciążania firmy zbędnymi kosztami. Western Union Business Solutions, pomaga firmom w udoskonalaniu międzynarodowych procesów płatniczych i współpracuje z nimi przy opracowywaniu strategii zarządzania ryzykiem celem obniżenia kosztów, zabezpieczenia zysków i zapewnienia konkurencyjności na globalnym rynku.

”Wzajemne relacje gospodarcze pomiędzy Polską a Chinami szybko się rozwijają. Chiny są naszym solidnym i ważnym partnerem handlowym pod względem wartości ogólnej wymiany handlowej — w zeszłym roku eksport do Chin wyniósł 1,3 mld euro, z kolei import aż 13,2 mld euro, co daje ogromny poziom obrotów. Chińczycy otwierają się na nowe kontakty biznesowe, a polska stabilność polityczna oraz gospodarka, szczególnie w kontekście niestabilności w strefie euro, jest niewątpliwie naszym atutem” - mówi Joanna Rybus, Country Manager Poland, Western Union Business Solutions.

Szacuje się, że najbardziej perspektywiczne obszary współpracy polsko-chińskiej będą obejmować działania związane z gospodarką, nauką, edukacją, kulturą oraz współpracą pomiędzy regionami. Wśród branż, którymi w przyszłości mogą być zainteresowani chińscy importerzy wymienić można przede wszystkim ochronę środowiska, usługi IT/ICT oraz branżę spożywczą.

Wspieraniu współpracy między Chinami a Polską towarzyszą organizowane między 20 a 22 września w Warszawie Targi China Expo Poland 2012. Odwiedzający targi przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Western Union Business Solutions o korzyściach płynących z dokonywania płatności międzynarodowych w lokalnej walucie.

Kilka słów o renminbi

Renminbi (RMB) ma długą, ponad 500-letnią historię, jednak jako oficjalny środek płatniczy w Chińskiej Republice Ludowej został wprowadzony w 1949 roku. Przez większość swojego istnienia waluta była używana tylko w obrębie Chin, wobec tego transakcje między firmami chińskimi i ich zagranicznymi partnerami biznesowymi musiały być rozliczane w dolarach amerykańskich lub w innej walucie światowej, która następnie była przewalutowana i dostarczana chińskim firmom w walucie lokalnej.

Z czasem władze stopniowo rozszerzały zasięg renminbi, skutkiem czego zaczął on być w większym stopniu używany na globalnych rynkach. Co ciekawe, jeżeli RMB jest przeliczne w Chinach kontynentalnych, określane jest jako CNY, podczas gdy przy przeliczeniach w terytoriach przybrzeżnych (głównie w Hong Kongu) występuje jako CNH.

Z tego powodu, mimo iż RMB jest jedną walutą, rozliczane jest po dwóch różnych kursach walutowych, zależnie od miejsca przeliczania transakcji. Według danych opublikowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) płatności realizowane w renminbi w 2011 roku wyprzedziły transakcje we wszystkich pozostałych globalnych walutach. Stopa wzrostu kursu renminbi w ujęciu miesięcznym wynosi 14.8%, podczas gdy średnia innych walut to 0.7%.

Western Union Business Solutions