Zrealizowanie projektu utrudni zwrot dofinansowania

autor: Michał Culepa24.01.2018, 17:00
przyszłość euro

PARP zakwestionowała dwie faktury opiewające na niespełna 20 tys. złźródło: ShutterStock

Zrealizowanie projektu dofinansowanego ze środków unijnych może stanowić poważną przeszkodę w domaganiu się przez instytucję państwową zwrotu grantu. Zwłaszcza gdy przyczyną wypowiedzenia umowy o dofinansowanie było zakwestionowanie jedynie kilku faktur obejmujących stosunkowo niewielki procent wydatków na projekt. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła umowy o wsparcie z funduszy unijnych projektu realizowanego przez firmę Jarosława F. Przedsiębiorca zawarł kontrakt z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a dofinansowane miało zostać przeznaczone na aplikację i oprogramowanie służące zarządzaniu rekrutacją i zasobami ludzkimi. Łączna kwota grantu miała wynosić ok. 800 tys. zł.

Jarosław F. wraz ze współpracownikami po otrzymaniu pieniędzy przystąpili do prac nad projektem. Po zakończeniu I etapu przedsiębiorca miał się rozliczyć z uzyskanych od PARP funduszy. W tym celu przedstawił stosowne rachunki i faktury oraz dokumenty stwierdzające zakończenie ustalonego umownie etapu prac nad projektem. I wtedy pojawiły się problemy, które doprowadziły niemalże do upadku całego planu.

Otóż PARP zakwestionowała dwie faktury opiewające na niespełna 20 tys. zł. Środki te, pochodzące oczywiście z dofinansowania agencji, miały być spożytkowane na promocję i reklamę aplikacji. Taki cel był ustalony umową. Jednak, mimo że pieniądze zostały wydane, PARP stwierdziła, że do wykonania usług promocyjnych nie doszło. Jarosław F. nie kwestionował zresztą niewykonania usług, wyjaśniając jedynie, że usługi zostaną wykonane w późniejszym terminie, kilka miesięcy po zapłaceniu faktur.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane