Krajowa niewielka firma Philogic z branży maszynowej otrzymała zezwolenie na działalność w krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak podkreślają przedstawiciele SSE, inwestycja tej spółki to przykład, że małe firmy też mogą korzystać ze wsparcia, jakie daje strefa.

Krystyna Sadowska, dyrektor działu promocji i rozwoju strefy poinformowała w środę, że spółka zainwestuje w podstrefie w Chrzanowie (woj. małopolskie) niemal 3 mln zł oraz utworzy sześć nowych miejsc pracy.

Według niej Philogic to kolejny przykład małej firmy, która skorzysta ze zwolnień podatkowych inwestując w strefie. Pomoc publiczna, którą uzyska, polegająca na niezapłaceniu w kolejnych latach podatku dochodowego CIT, wyniesie ok. 1,6 mln zł. „Dla małej firmy to ogromna ulga, która przyczyni się do dalszego rozwoju tej założonej w 2011 roku firmy” - oceniła Sadowska.

Specjalnością Philogic jest budowa maszyn i linii montażowych. Spółka nie tylko produkuje, ale także projektuje i montuje urządzenia oraz integruje oprogramowanie stanowisk i linii produkcyjnych.

Reklama

„Inwestycja tej spółki w strefie jest doskonałym przykładem dla innych małych firm, dla których mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej okazuje się być doskonałym narzędziem wsparcia rozwoju” - oceniła przedstawicielka SSE.

Zezwolenie dla Philogic jest 12. zezwoleniem wydanym przez zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego w tym roku oraz 248. od początku istnienia krakowskiej strefy. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy.

Po ostatnim rozszerzeniu SSE o 159 ha w kwietniu tego roku, całkowity obszar strefy wynosi blisko 867 ha. Podstrefy znajdują się w 30 gminach położonych w woj. małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.