statystyki

Spółka opóźnia sprawozdania? Prezes odpowie karnie

autor: Marcin Nagórek13.12.2016, 08:31; Aktualizacja: 13.12.2016, 09:27
podatki pieniądze

Obowiązek złożenia sprawozdania spoczywa na kierowniku jednostki.źródło: ShutterStock

Jestem prezesem zarządu małej rodzinnej sp. z o.o. Wskutek różnych problemów (np. braków kadrowych) w ostatnich latach zdarzyło nam się złożyć z dużym opóźnieniem (nawet do 5–6 miesięcy) dokumenty do KRS, w tym sprawozdania finansowe, a sąd rejestrowy prowadził kilka razy postępowanie przymuszające pod rygorem grzywny. Teraz sprawa trafiła do sądu karnego. Czy grozi mi ograniczenie wolności? Jakie jest ryzyko skazania?

Z podanego stanu faktycznego wynika, że m.in. sprawozdania finansowe spółki były kilkukrotnie w ostatnich latach składane do Krajowego Rejestru Sądowego z wielomiesięcznym opóźnieniem i to po interwencji sądu rejestrowego.

Coroczny obowiązek złożenia sprawozdania wynika z przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: u.r.). Spółka z o.o. obowiązana jest po zakończeniu każdego roku obrotowego do sporządzenia w ciągu trzech miesięcy rocznego sprawozdania finansowego (art. 52 ust. 1), zatwierdzenia go w ciągu 6 miesięcy (art. 53 ust. 1 u.r.) oraz złożenia tych dokumentów we właściwym sądzie rejonowym wydziale krajowego rejestru sądowego w ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania, a jeśli nie było zatwierdzone w ciągu 15 dni od upływu terminu do zatwierdzenia (art. 69 ust. 1 i 2 u.r.).

Obowiązek złożenia sprawozdania spoczywa na kierowniku jednostki. Przez pojęcie kierownika jednostki rozumie się zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 6 u.r. „członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę”. Natomiast z art. 4 ust. 5 u.r. wynika, że kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych tą ustawą. Tym samym w przypadku powierzenia obowiązków innej osobie – kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność z tytułu nadzoru nad wykonywaniem tych obowiązków przez taką osobę.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane