statystyki

Jest moda na zakładanie firmy w Czechach. Ale czy to rzeczywiście raj dla przedsiębiorców?

autor: Aleksandra Krawczyk13.12.2016, 08:31; Aktualizacja: 13.12.2016, 09:26
Firmy, zaniepokojone zapowiedziami rządzących, nie czekają na rozstrzygnięcia w sprawie zmian podatkowych w Polsce i już przenoszą działalność za południową granicę

Firmy, zaniepokojone zapowiedziami rządzących, nie czekają na rozstrzygnięcia w sprawie zmian podatkowych w Polsce i już przenoszą działalność za południową granicęźródło: ShutterStock

Choć nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o kształcie systemu podatkowego w naszym kraju, to firmy już teraz zaczynają przenosić działalność do Czech.

Mniej obciążeń podatkowych, szybsze i prostsze załatwianie spraw urzędowych, zasada domniemania niewinności w kwestiach skarbowych itd. – brzmi jak raj dla przedsiębiorcy? Choć temat zainteresowania rejestracją siedziby w Czechach wraca co jakiś czas, jeszcze nigdy nie zanotowano tak wielu przypadków przedsiębiorców, którzy rzeczywiście szukają możliwości przeniesienia się za południową granicę – twierdzą kancelarie prawne.

Potwierdzają to nie tylko wyniki z wyszukiwarki Google, gdzie liczba zapytań o hasło „działalność w Czechach” poszybowała do góry w połowie października i wciąż jest prawie czterokrotnie wyższa niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wzmożoną liczbę telefonów odnotowują również czeskie biura rachunkowe obsługujące Polaków. Jak twierdzi Marcin Chmaj, właściciel firmy Biuro w Czechach, zainteresowanie jest kilkukrotnie większe niż w analogicznym okresie ub.r. I to nie tylko firm z przygranicznych miast, ale z całej Polski. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w czeskich urzędach panują zasady, o których w Polsce nie ma na razie co marzyć lub wprowadzenie których dopiero jest zapowiadane, np. ta, że kontroluje się głównie podmioty duże oraz takie, u których istnieje zwiększone ryzyko nadużyć.

– Prawo czeskie nie przewiduje też minimalnego wynagrodzenia w przypadku umów cywilnoprawnych. Dodatkowo zawarcie umowy tego rodzaju nie wiąże się dla zleceniodawcy z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – dodaje Aleksandra Krawczyk z kancelarii SDZLegal Schindhelm, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k.

Ale uwaga, działalność rejestrowana za naszą południową granicą może nie być opłacalna dla każdego. Diabeł tkwi bowiem szczegółach. Przykładowo z jednej strony stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w Czechach jest niższa niż w Polsce, ale z drugiej pozapłacowe koszty pracy etatowej pozostają w odwrotnej relacji.

– Samo zarejestrowanie firmy w Czechach nie oznacza jeszcze przeniesienia tam tzw. rezydencji podatkowej. Może się okazać, że taki podatnik nadal podlega polskiemu podatkowi – przestrzega Łukasz Mróz, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych ANTAS. Według niego zmiana siedziby może być też zakwestionowana przez organy administracji skarbowej. Narażeni na to są zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący zakłady, sklepy, składowiska itp. – Obserwując wprowadzane obecnie i planowane zmiany w polskim prawie podatkowym, jak również światowe trendy zmierzające do eliminowania przypadków „sztucznego” unikania opodatkowania (zgodnie z którymi podąża Polska), należy przypuszczać, że polskie władze skarbowe będą intensywnie sprawdzać, czy przypadki przenoszenia firm do Czech były uzasadnione biznesowo i czy zmiana ta nie odbyła się wyłącznie na papierze – twierdzi Łukasz Mróz.

Polscy przedsiębiorcy szukają raju w Czechach


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane