statystyki

Żeby nie płacić abonamentu RTV, konieczne jest oświadczenie

autor: Renata Majek25.07.2016, 18:00
Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawo

Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawoźródło: ShutterStock

Urodziłam się w roku 1934, co oznacza, że już dawno ukończyłam 75 lat. Nie rozumiem więc, dlaczego dostałam pismo z urzędu skarbowego informujące o zajęciu części emerytury w związku z niepłaceniem abonamentu RTV za minione pięć lat. Nie przypominam sobie, żebym dostawała jakieś wezwania do zapłaty. Z tego, co wiem, osoby w moim wieku (od momentu ukończenia 75 lat) są zwolnione z płacenia abonamentu – pisze pani Alicja.

Osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą opłacać abonamentu i składać oświadczenia uprawniającego do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Ubiegłoroczna zmiana przepisów zwolniła je z tego obowiązku, ponieważ Poczta Polska otrzymała dostęp do rejestru PESEL i może sama ustalać wiek abonentów, a co za tym idzie, automatycznie zwalniać ich z opłat. Nie dotyczy to jednak abonentów, którzy 75. urodziny obchodzili przed zmianą przepisów. Datą graniczną jest 9 października 2015 r. Osoby, które ukończyły 75 lat po tej dacie, nie muszą nic robić, starsze, tak jak pani Alicja – powinny złożyć na poczcie oświadczenie, potwierdzające prawo do zwolnienia od opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz przedstawić dowód osobisty. Inaczej zaległości będą nadal rosły.

Tak więc Poczta Polska zachowała się zgodnie z obowiązującym prawem wszczynając za pośrednictwem urzędu skarbowego postępowanie egzekucyjne zmierzające do zajęcia emerytury. Co prawda nakaz powinno poprzedzać zawiadomienie o długu, a następnie upomnienie i dopiero egzekucja zobowiązania przez urząd skarbowy. Zatem pani Alicja musi wystąpić o wyjaśnienie do Poczty Polskiej w Bydgoszczy (kontakt poniżej). To nie koniec formalności. Przepisy zmieniły się, ale samemu trzeba wystąpić o umorzenie lub rozłożenie długu na raty. Uprawniona do umorzenia zaległości w płatności opłat abonamentowych jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to pod warunkiem, że przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie można złożyć osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową pod adresem: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, skwer kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Powinien zawierać, oprócz danych personalnych wnioskodawcy, informację o spornej kwocie i okresie, za jaki się ona należy, oraz kilka zdań uzasadniających prośbę.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Biurokracja ...(2016-07-25 20:57) Zgłoś naruszenie 101

  ... i niedołęstwo administracyjnej machiny państwowej jak na dłoni ! Wstyd !

  Odpowiedz
 • abcd(2016-07-26 13:42) Zgłoś naruszenie 90

  Nie oglądam - nie płacę! Pobieranie pieniędzy w innej formie niż podatek, za usługę z której nie korzystam jest kradzieżą.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-07-26 06:52) Zgłoś naruszenie 80

  A ten dyrektor z Poczty Polskiej, który wykupił całą edycję okolicznościowych znaczków pocztowych nadal tam pracuje?

  Odpowiedz
 • emerytka(2017-04-17 09:15) Zgłoś naruszenie 20

  WYWALCIE płatne PlATFORMY CYFROWE z Polski i będzie po kłopocie POLACY nie gęsi swój rozum mają ,wybieram to co mi pasuje a nie to co TVP pasuje i morda w kubeł pajacu z TVP.

  Odpowiedz
 • Alien(2017-03-21 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  bla

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane