statystyki

Żeby nie płacić abonamentu RTV, konieczne jest oświadczenie

autor: Renata Majek25.07.2016, 18:00
Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawo

Osoby po 75. roku życia są zwolnione z opłat, niektóre jednak muszą potwierdzić to prawoźródło: ShutterStock

Urodziłam się w roku 1934, co oznacza, że już dawno ukończyłam 75 lat. Nie rozumiem więc, dlaczego dostałam pismo z urzędu skarbowego informujące o zajęciu części emerytury w związku z niepłaceniem abonamentu RTV za minione pięć lat. Nie przypominam sobie, żebym dostawała jakieś wezwania do zapłaty. Z tego, co wiem, osoby w moim wieku (od momentu ukończenia 75 lat) są zwolnione z płacenia abonamentu – pisze pani Alicja.

Osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą opłacać abonamentu i składać oświadczenia uprawniającego do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Ubiegłoroczna zmiana przepisów zwolniła je z tego obowiązku, ponieważ Poczta Polska otrzymała dostęp do rejestru PESEL i może sama ustalać wiek abonentów, a co za tym idzie, automatycznie zwalniać ich z opłat. Nie dotyczy to jednak abonentów, którzy 75. urodziny obchodzili przed zmianą przepisów. Datą graniczną jest 9 października 2015 r. Osoby, które ukończyły 75 lat po tej dacie, nie muszą nic robić, starsze, tak jak pani Alicja – powinny złożyć na poczcie oświadczenie, potwierdzające prawo do zwolnienia od opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz przedstawić dowód osobisty. Inaczej zaległości będą nadal rosły.

Tak więc Poczta Polska zachowała się zgodnie z obowiązującym prawem wszczynając za pośrednictwem urzędu skarbowego postępowanie egzekucyjne zmierzające do zajęcia emerytury. Co prawda nakaz powinno poprzedzać zawiadomienie o długu, a następnie upomnienie i dopiero egzekucja zobowiązania przez urząd skarbowy. Zatem pani Alicja musi wystąpić o wyjaśnienie do Poczty Polskiej w Bydgoszczy (kontakt poniżej). To nie koniec formalności. Przepisy zmieniły się, ale samemu trzeba wystąpić o umorzenie lub rozłożenie długu na raty. Uprawniona do umorzenia zaległości w płatności opłat abonamentowych jest wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to pod warunkiem, że przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie można złożyć osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową pod adresem: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, skwer kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa. Powinien zawierać, oprócz danych personalnych wnioskodawcy, informację o spornej kwocie i okresie, za jaki się ona należy, oraz kilka zdań uzasadniających prośbę.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Biurokracja ...(2016-07-25 20:57) Zgłoś naruszenie 101

  ... i niedołęstwo administracyjnej machiny państwowej jak na dłoni ! Wstyd !

  Odpowiedz
 • abcd(2016-07-26 13:42) Zgłoś naruszenie 90

  Nie oglądam - nie płacę! Pobieranie pieniędzy w innej formie niż podatek, za usługę z której nie korzystam jest kradzieżą.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-07-26 06:52) Zgłoś naruszenie 80

  A ten dyrektor z Poczty Polskiej, który wykupił całą edycję okolicznościowych znaczków pocztowych nadal tam pracuje?

  Odpowiedz
 • emerytka(2017-04-17 09:15) Zgłoś naruszenie 10

  WYWALCIE płatne PlATFORMY CYFROWE z Polski i będzie po kłopocie POLACY nie gęsi swój rozum mają ,wybieram to co mi pasuje a nie to co TVP pasuje i morda w kubeł pajacu z TVP.

  Odpowiedz
 • Alien(2017-03-21 16:40) Zgłoś naruszenie 00

  bla

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane