Stacje TV kontra Telewizjada: Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE i resortu sprawiedliwości

autor: Sylwia Czubkowska09.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 09.05.2016, 08:36
Telewizja

Nadawcy odnieśli pierwszy sukces: nadzór nad sprawą objął prokurator generalny.źródło: ShutterStock

Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE, resortu kultury, a nawet sprawiedliwości. Pojawienie się Telewizjady, serwisu internetowego nadającego ukradziony sygnał kilkudziesięciu stacji TV, skłoniło legalne stacje do wejścia na wojenną ścieżkę.  „Ze względu na wysokie parametry transmisji, jakość, płynność, dużą liczbę kanałów telewizyjnych i niezawodność działania niniejszy serwis stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń zarówno dla właścicieli praw ponoszących z tego tytułu poważne straty finansowe, jak i dla państwa polskiego, które traci na tym np. dochody z podatków” – tak zaczyna się pismo stowarzyszenia Sygnał, zrzeszającego największych nadawców telewizyjnych, które trafiło m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Telewizje skarżą się w nim na serwis Telewizjada.net. Pojawił się on pod koniec ubiegłego roku i momentalnie napsuł krwi nadawcom. Nic dziwnego: 75 kanałów – od wielkiej czwórki, czyli TVP 1, TVP 2, TVN i Polsatu, poprzez kanały tematyczne, a nawet płatne, jak HBO, Canał+ czy Orange Sport – jest dostępnych za darmo i do tego bez żadnych reklam. Serwis ten zaczął momentalnie zbierać ogromną rzeszę użytkowników. Według wyliczeń Gemiusa ma ich już ponad 1,4 mln, z których część może nawet nie wiedzieć, że korzysta z serwisu pirackiego. Na stronie administrator asekuracyjnie pisze: „Telewizjada.net nie zajmuje się rozprowadzaniem plików chronionych prawem autorskim. Strona nie zawiera żadnych plików, zamieszcza jedynie ich sumy kontrolne”.

A tak naprawdę rozpowszechnia audycje telewizyjne w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym, po prostu kradnąc sygnał. – TVN wielokrotnie podejmował próby kontaktu z administratorami serwisu w celu zgłoszenia naruszenia praw autorskich. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi ani nie doczekaliśmy się reakcji w postaci usunięcia treści naruszających nasze prawa – rozkłada ręce Karolina Makowska z sekcji zarządzania prawami online w TVN SA i dodaje, że w związku z tym jej stacja złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (99)

  • aydin(2018-05-06 13:25) Zgłoś naruszenie 10

    TVN sam jest złodziejem i oszustem. Firma zarejestrowana w Brukseli w ojczyźnie mafiozo z UE Junkersa i wyprowadzając pieniądze z Polski płaci grosze do zysku za granica. Ta sam sposób działa Polsat Solorza i Holding Kulczyka.

    Odpowiedz
  • Qark(2016-11-19 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze pod gorke. Jak masz troszke lepiej niz wczoraj,to zaraz sie Nadzorcy zorientuja i rano budzisz sie w jeszcze gorszym Swiecie jak poprzenio.Co za ..ujnia.

    Odpowiedz
  • am(2016-11-06 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    ....chciwosc i nic wiecej...place abonament TVP i do tego nc+, wiec juz swoje zaplacilem...i mam, do k***y nedzy prawo ogladac kanaly na telewizjadzie, za ktore juz zaplacilem !!!...a ze forma ogladania, czyli zamiast talerza laptop, tablet czy smartfon nie powinna byc jakakolwiek przeszkoda i ***** to kogo, jak ogladam !...wiec o co biega ?...tak samo, ogladajac Discovery, National Geographic czy jakis inny program stacji komercyjnych widze te cholerne, wpierdzielajace sie co 15 minut reklamy...reklamy o podpaskach...a co to ja, okres mam ?...wiec te wszystkie TVNy (na dodatek zaklamane, jak "Prawda" w bylym ZSRR) niech sie ida walic...i tyle...

    Odpowiedz
  • galanonim(2016-11-05 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    **** ztego

    Odpowiedz
  • jan sidorowicz(2016-11-03 21:47) Zgłoś naruszenie 01

    31 pazdziernika wplacilem 7 USD za co mielem miec dostep do telewizjada. Jak mozna sie bylo spodziwac piraci oszukali mnie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kairew(2016-10-30 19:54) Zgłoś naruszenie 00

    To dajcie nam za granica ogladac legalnie polska tv Tylko błagam nie tv polonie i polsat2!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • radoslaw(2016-10-28 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Chcesz oglądać to zapłać 6,49 Euro za Playera i gotowe :)

    Odpowiedz
  • Zdzisław krecina(2016-09-03 20:50) Zgłoś naruszenie 20

    Niech się wezmą za zlodziei z weeb.tv. A telewizjade niech zostawia w spokoju

    Odpowiedz
  • derty(2016-09-03 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego ja mam płacić za cos czego nie oglądam. Niech wprowadzą pakiet np za 25 zł ale tylko z kanałami które klient wybierze

    Odpowiedz
  • Arizonczyk(2016-08-21 19:08) Zgłoś naruszenie 01

    Telewizjada wciąż działa na Amazon firestick Kodi w USA. Still running on Amazon fire stick Kodi in the United States.

    Odpowiedz
  • Megapolak(2016-08-21 18:49) Zgłoś naruszenie 30

    Zuwagi na okres wakacyjny prace nad uruchomieniem serwisu w dalszym ciągu trwają i będą zakończone najpóźniej w miesiącu sierpniu, wrześniu,październiku,listopadzie,2016 r,a może nigdy.

    Odpowiedz
  • Robi529(2016-07-25 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    taki wytwór komuny jak TVP1 i 2 powinny na zawsze zniknac z telewizji..dziwoe sie ze ten badziew jeszcze ktos oglada. a Wlasciciel chce za wszelka cene utrzymac to w ryzach fundujac POLAKOM abonament ... parodia za ktora ja napewno nie zaplace ani grosza. a wiecie dlaczego bo mieszkam za granica ...

    Odpowiedz
  • Daro10(2016-07-23 19:22) Zgłoś naruszenie 10

    Telewizjada to najlepsze telewizja ale juz zablokowali to nie wystarczy ze placimy Abonament za internet wystarczy nie dlugo plaza lape na wszystkie media czy to publiczne czy prywatne dziady

    Odpowiedz
  • dfsf(2016-07-11 04:01) Zgłoś naruszenie 00

    A teraz odwróćmy sytuację... Jak TVN czy inne stacje robią programy pokroju stop drogówka czy uwaga pirat i postacie "pierwszoplanowe" wyrażają stanowczy sprzeciw do nagrywania ich (bo np. nie chcą by znajomi ich poznali) a dana stacja i tak nagrywa materiał, a jedynie zamazuje twarz. To czemu wtedy wszystko jest w porządku? Jestem niemalże w 100 procentach pewny, że znajomi nawet z zamazaną twarzą rozpoznają znajomą osobę chociażby po ubiorze i aucie jakim się porusza... Wtedy według telewizji jest wszystko dobrze? Zeby być fair to wypadałoby zamazać całą postać i auto na nagraniu.... A jakby tak np. na telewizjadzie zamazać logo stacji, to też byłoby ok? i kolejna sprawa... A gdzie "tantiemy" dla osób występujących w tego typu programach? Przecież telewizja na tym również zarabia, więc czemu osoby które wyraziły stanowczy sprzeciw do nagrywania ba, nawet osoby które wyraziły chęć mają swój zysk? Jak to się mówi, źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz...

    Odpowiedz
  • User (2016-06-30 12:11) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem za telewizjada a polskie prawo to jedna wielka komunistyczna wioska która powinna być dawno spalona

    Odpowiedz
  • Stanisław(2016-06-12 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Te icki z pokładu idy co siedzą w publiczno prywatnej RTV dla jednej złotówki daliby sobie wory ogolić ! Po pierwsze jeżeli icki krzyczą że TVP jest Publiczna to niech żyją z podatków jakie to państwo ściga co roku od każdego z nas, ale tym kiwającym się ciągle mało, wymyślili złodziejski abonament - zresztą nie tylko oni. Jeżeli puszczają reklamy to dodatkowy pobór opłat to złodziejstwo - macie mało kasy, po uj tyle kanałów macie ? jeden finansowany z podatków ale różnorodny, kolejna rzecz zarobki prezenterów ? napiszcie kiwająca się swołoczo ile lisek chytrusek zgarniał za jeden występ ? przypomnijcie ileż to afer w ponoć publicznym ścierwum już było ? Jeżeli tego nie zrobicie, my też was olewać będziemy i serwisy o jakich mowa promować, każdy grosz odebrany złodziejowi z Woronicza, czy też innej ulicy gdzie są studia Tusk Network Vision jest groszem na nasza stronę.

    Odpowiedz
  • kris(2016-05-20 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    wiadomo kto teraz rządzi, to nie pierwsza strona która klęknie,,nic na razie nie można zrobić,,narazie,,czas pokaże..

    Odpowiedz
  • ziolo179(2016-05-19 00:30) Zgłoś naruszenie 20

    Wszysci polacy powinni zrobic 1.tygodniowy straik i nie wlaczac telewizora ciekawe ile by wtedy stracili

    Odpowiedz
  • były widz(2016-05-18 17:21) Zgłoś naruszenie 20

    Telewizjada właśnie się skończyła. Od dzisiaj wprowadzają płatne konta premium. Także wydawcy telewizyjni nie mają się co martwić. Już po telewizjadzie.

    Odpowiedz
  • widz(2016-05-17 11:47) Zgłoś naruszenie 30