Pełnomocnik rządu do spraw przygotowania reformy publicznej radiofonii i telewizji zapowiedział, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych trafi w przyszłym tygodniu do parlamentu. Krzysztof Czabański poinformował w jednym z portali społecznościowych, że wczoraj zespół ekspertów i posłów "dopracował się zrębów końcowego dokumentu".

"Miło mi poinformować, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych, który powstaje pod moim przewodem, trafi w przyszłym tygodniu do parlamentu! Wczoraj zespół ekspertów i posłów (m.in. Barbara Bubula, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Jarosław Sellin) dopracował się zrębów końcowego dokumentu. Jest szansa naprawiać media publiczne już od 1 stycznia 2016r." - napisał na swoim profilu na Facebooku Czabański.

Jak mówił w niedawnym wywiadzie dla PAP, zmiany będą dotyczyć 20 podmiotów - 17 regionalnych stacji radiowych, których odrębność zostanie zachowana, tzw. dużego Radia, Telewizji Polskiej z oddziałami oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Projekt zakłada, że media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego, gdyż - jak wyjaśniał Czabański - taki model sprawił, że media publiczne bardzo osłabiły się finansowo.

Według wiceministra kultury nowa ustawa wyjmie także media publiczne spod kurateli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a będą one podlegać nowej Radzie Mediów Narodowych, której członków będzie mianował Sejm, Senat i prezydent, dokładnie tak samo, jak w wypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.