Kasia Madera, gwiazda BBC: Chcę złamać stereotyp, że u was są tylko kibole i skinheadzi

autor: Magdalena Rigamonti27.06.2015, 08:30
Kasia Madera. Fot. Maksymilian Rigamonti

Kasia Maderaźródło: DGP
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Kiedy oglądam telewizję w Polsce, to myślę, że pracują tu chyba wyłącznie piękne młode dziewczyny. Nie mówię, że to złe, tylko zastanawiam się, czy za nimi stoi doświadczenie i wiedza – mówi Kasia Madera, gwiazda BBC World, wyróżniona Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego za materiały o Polsce w największej światowej telewizji informacyjnej.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

RIGAMONT I RAZY 2

74 miliony ludzi panią oglądają.

76 raczej.

Pani jest Polką urodzoną w Londynie.

Brytyjką polskiego pochodzenia.

Jedyną w BBC World?

Jedyną na antenie, prowadzącą programy informacyjne, ale w BBC Polaków jest więcej. Pracują w różnych pionach. I od razu powiem, że denerwuje mnie, jak w Wielkiej Brytanii mówi się o Polsce.

Jak?

Każdy zna kogoś, kto sprząta, kto jest budowlańcem, ale nie wie, że Polacy śpiewają w Królewskiej Operze, że Polska to jest świetny kraj.

Teraz to propaganda.

(śmiech).

Polka się w pani budzi.

Może po prostu chcę, żeby było sprawiedliwie? Urodziłam się w Anglii, ale z rodziców Polaków. Mam co prawda paszport brytyjski, angielski jest moim pierwszym językiem, wiem dużo więcej o brytyjskiej polityce niż o polskiej, mój mąż jest Anglikiem, ale... Wie pani, moi synowie chodzą na karate do trenera Polaka, który mówi i po polsku, i po angielsku. Trenują razem z innymi polskimi dziećmi.

Po co?

Chcę, żeby czuły, że mają coś ekstra. Wiele osób polskiego pochodzenia urodzonych w Anglii zgubiło polskość. Ich dzieci są po prostu Anglikami. Ja swoich synów co sobotę rano zrywam z łóżek i zawożę do polskiej szkoły, a w niedzielę rano idziemy do polskiego kościoła.

Konserwatywnie.

Nie, normalnie. To są momenty, kiedy oni mogą przebywać z polskimi dziećmi, bo w domu mówią po angielsku, nawet moja mama mówi do nich po angielsku.

„Wiadomości” w TVP współprowadziła pani po angielsku.

Piotr Kraśko mówił po polsku, a ja po polsku i angielsku. Już dwa razy – w tym roku z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, a w zeszłym na rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ale już uroczystość wręczenia Nagrody Wolności Słowa prowadziłam po polsku. Ostatnio czuję, że jestem w Polsce akceptowana i doceniana. Dostałam Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego.

Za to, że pani mówi o Polsce w BBC?


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane