Jak rozwiązać umowę z telewizją kablową?

autor: Danuta Pawłowska14.03.2014, 07:25; Aktualizacja: 14.03.2014, 11:14
Wydawałoby się, że rozstanie z telewizją kablową to prosta sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy nasz dotychczasowy operator zmienia warunki umowy lub ofertę.

Wydawałoby się, że rozstanie z telewizją kablową to prosta sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy nasz dotychczasowy operator zmienia warunki umowy lub ofertę.źródło: ShutterStock

Chciałem się rozstać z telewizją kablową. Okazją do tego była zmiana oferty, liczyłem więc że nastąpi to bez żadnych kosztów. Wysłałem zawiadomienie, że wypowiadam umowę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w kolejnym miesiącu dostałem rachunek z naliczonym abonamentem za wszystkie kolejne miesiące trwania umowy, którą przecież wypowiedziałem – żali się pan Jan.

Wydawałoby się, że rozstanie z telewizją kablową to prosta sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy nasz dotychczasowy operator zmienia warunki umowy lub ofertę. Mamy wówczas prawo zakończyć z nim współpracę przed terminem i bez ponoszenia kosztów, nawet jeśli nasza umowa zawarta była w czasie promocji. Diabeł jednak, jak zwykle, tkwi w szczegółach.

Konsument, który chce przestać korzystać z usług dostawcy telewizji, musi uważać na stylistykę wysłanego do niego pisma. Operator nie tak łatwo zechce się rozstać ze swoimi klientami i skrupulatnie przeanalizuje sformułowania w listach od użytkowników, oczywiście szukając pretekstu, aby jednak obciążyć ich dodatkowymi kosztami.

Jeśli więc użyjemy sformułowania, że wypowiadamy umowę, to musimy powołać się na zmiany wprowadzone przez operatora. Wypowiedzenie bez podania powodu może się łączyć z naliczeniem kary, ponieważ często traktuje on taki zapis jako przedwczesne zerwanie kontraktu. W dodatku pozbawi nas promocji, które obowiązywały w dniu podpisywania pierwotnej umowy i naliczy abonament po wyższej stawce do końca jej trwania. Mimo że oświadczenie woli w postaci odstąpienia od umowy, nawet bez wyraźnego zapisu „odstąpienie od umowy" powinno być traktowane jako takie, o ile tylko wynika to z jego treści, to dla własnego spokoju warto dodać w korespondencji, z jakiego powodu rozstajemy się z operatorem. Najczęściej będzie to istotna zmiana w ofercie.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kuba(2014-03-14 15:51) Zgłoś naruszenie 40

  Ja znalazłem na Nich wszystkich sposób . Na telefony,na satelity ,na Internet itp.
  Po prostu w 5 minut po podpisaniu umowy składem wypowiedzenie z terminem który nie przeminie a którego przeminiecie zapewnia Im kolejne przedłużenie umowy na kolejny okres.
  Piszczą ,skaczą ale cóż mogą zrobić ?. Wypowiedzenie wg KC składa się najpóźniej a nie najwcześniej -jeżeli rozumiecie o co mi chodzi. Wydzwaniają ,namawiaja ,pytają się dlaczego zlozyłem tak wcześnie ,dlaczego nie zapomnialem a Ja Im na to: abyscie nie wykorzystali mojego zapominalstwa.

  Odpowiedz
 • rylec(2014-03-15 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Janie niech pan wstanie i użyje inne sformowanie, nie wypowiadanie umowy, tylko nie przyjęcie nowej oferty lub regulaminu, i Jasiu odetną cie z kabla !!!

  Odpowiedz
 • ewa koby(2014-03-15 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  kup sobie przetwarzcz na internet tv ps nidy z i phona na tv

  Odpowiedz
 • Gość(2020-02-06 07:50) Zgłoś naruszenie 00

  W umowie abonamentowej podpisywanej z operatorem jest informacja, o możliwości wypowiedzenia umowy miesiąc przed wygaśnięciem umowy. Jeżeli taka informacja nie wpłynie ,operator automatycznie przedłuża umowę na czas nie określony. Zapewne o tym wiemy, jednak zastanawia mnie jak radzą sobie starsze osoby.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane